İndependent: Türkiye'de Öğrenciler Jedi Tapınağı İstiyor

LONDRA(ANKA) - İzmir'deki 9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinin kampüste, Yıldız Savaşları filmlerinde barışın koruyucuları olarak adlandırılan grup olan Jedi tapınağı yapılması için başlattığı imza kampanyası İngiliz The İndep

Haberler 09.04.2015, 10:11
İndependent: Türkiye'de Öğrenciler Jedi Tapınağı İstiyor

LONDRA(ANKA) - İzmir'deki 9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinin kampüste, Yıldız Savaşları filmlerinde barışın koruyucuları olarak adlandırılan grup olan Jedi tapınağı yapılması için başlattığı imza kampanyası İngiliz The İndependent Gazetesinin dikkatini çekti.  Kampanyayı okuyucularına "Binlerce Türk öğrenci kampüste Jedi tapınağı istiyor" sözleriyle duyuran gazete, bu kampanyaların, Türkiye’de dini ve toplumsal özgürlüklerle ilgili yaşanan tartışmaların son dışavurumu olduğunu düşünüyor.

İndependent, BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberinde kampanyanın "Türkiye'de üniversite kampüslerinde camilerin sayısının gittikçe artmasına karşılık olarak" başlatıldığını belirtirken tartışmanın, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca'nın, kampüse cami yapılacağını, talep gelirse sinagog da açabileceklerini söylemesi üzerine başladığını anımsatıyor.

Bunun üzerine internette başlatılan "kampüse cami yapılsın" kampanyasına yaklaşık 200 bin imza geldiğine, buna cevaben İTÜ öğrencilerinin bir kısmının kampüse Budist tapınağı yapılması için imza kampanyası başlattığına ve yaklaşık 20 bin imza topladığına dikkat çekiliyor.

-“JEDİ KAMPANYASINA 5 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ İMZA ATTI”-

Haberde 9 Eylül öğrencilerinin Jedi tapınağı kampanyasına ise şu ana kadar 5 binden fazla öğrencinin imza attığı belirtilirken kampanya sayfasından "Yeni Jedi'lerin yetişebilmesi için, Jedi'lerin birbirini bulması için, Güçte dengeyi bulmak için Jedi Tapınağı istiyoruz!" alıntısı yapılıyor.

Gazete son imza kampanyalarının, Türkiye’de dini ve toplumsal özgürlüklerle ilgili yaşanan tartışmalarının son dışavurumu olduğu belirtiliyor.

-ÜNİVERSİTELERDE CAMİ İNŞA EDİLECEĞİ AÇIKLANIRKEN DİĞER DİNİ GRUPLARA İNŞA SÖZÜ GELMEDİ”-

Geçen yıl Diyanet'in 80'den fazla üniversitede cami inşa edileceğini açıklamasının ardından, hükümetten azınlıklar ya da diğer dini gruplara mensup öğrencilerin ibadet ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir yapı inşası sözü gelmediği hatırlatılıyor.

İndependent ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin, muhaliflerce, eğitim sistemini giderek İslamileştirmekle suçlandığını belirtiyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@