İndependent: Hdp Başarılı Olursa Akp'ye Ciddi Darbe Vuracak

Türkiye’deki 7 Haziran seçim öncesi Şırnak ilinde 43 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken bu konuyu haberleştiren İngiliz Independent Gazetesine konuşan HDP’li Hasip Kaplan, gözaltılar için “provokasyon” dedi.

Haberler 04.06.2015, 13:59
İndependent: Hdp Başarılı Olursa Akp'ye Ciddi Darbe Vuracak

LONDRA(ANKA) -  Türkiye’deki  7 Haziran seçim öncesi Şırnak ilinde 43 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken bu konuyu haberleştiren İngiliz Independent Gazetesine konuşan HDP’li Hasip Kaplan, gözaltılar için “provokasyon” dedi. Bu arada haberde HDP’nin barajı geçmesi olasılığı için “Başarılı olursa AKP’ye ciddi bir darbe vuracak” görüşü dile getiriliyor.

İndependent Gazetesinin, kısa bir süre önce PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat eden Hollandalı Gazeteci Frederike Geerdink imzası ile yayınladığı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde kendisine güçlü yetkileri sağlayacak bir anayasa değişiklik için büyük bir çoğunluğu istediği ancak HDP’ye büyük miktarda oyun yönelmesi durumunda Erdoğan’ın bu “hırsının” engellenebileceği savunuluyor.

Güvenlik kaynaklarının Şırnak ilinde gözaltına alınan 43 kişinin seçim gününde protesto gösterilerini planladıklarını söylediğine dikkat çekerken 37 kişinin daha arandığı da kaydediliyor.

Gazeteye konuşan HDP’li Hasip Kaplan ise, Şırnak’taki gözaltılar ile ilgili “AKP hükümetince seçime üç gün kala meydana getirilen bu operasyon özetle bir provokasyondur” şeklinde konuştu.

HDP’nin yüzde 10’luk barajı geçmek amacıyla seçmen desteğini,  merkez sol sempatizanları çekerek genişletmeye çalıştığının anlatıldığı haberde “Başarılı olursa AKP’ye ciddi bir darbe vuracak”  yorumu yapılıyor.  

Gazeteye de değerlendirmelerde bulunan HDP adayı Feleknas Uca ise, “Oylarının yüzde 15’ini hedefliyoruz. HDP’nin parlamentoda temsil edilmesi, Türkiye’deki barış sürecini kurtarmak için hayati önem taşıyor” sözlerini kullandı.

Haberde Almanya doğumlu Uca ve diğer HDP’li adayların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık planına “doğrudan bir tehdit” oluşturdukları savunuluyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@