Imf Kfir: Türkiye, Hindistan, Filipinler, Macaristan, Polonya'nın Büyüme Tahmini Petrolde Düşüşle Yukarı Revize Edildi

ANKARA (ANKA) – Uluslararası Para Fonu’nun Küresel Finansal İstikrar Raporu’unda  (KFİR), hammadde fiyatlarındaki düşüşün, net hammadde ithalatçısı Türkiye, Hindistan, Filipinler, Macaristan ve Polonya’da büyüme tahminlerinin

Imf Kfir: Türkiye, Hindistan, Filipinler, Macaristan, Polonya'nın Büyüme Tahmini Petrolde Düşüşle Yukarı Revize Edildi

ANKARA (ANKA) – Uluslararası Para Fonu’nun Küresel Finansal İstikrar Raporu’unda  (KFİR), hammadde fiyatlarındaki düşüşün, net hammadde ithalatçısı Türkiye, Hindistan, Filipinler, Macaristan ve Polonya’da büyüme tahminlerinin Ekim 2014 tahminlerine göre yukarı yönlü revize edilmesini sağladığı belirtildi.

IMF yeni yayınladığı Küresel Finansal İstikrar Raporu (KFİR)’nda, hammadde fiyatlarındaki düşüşün kimi yükselen piyasa ekonomilerindeki bilanço zorlanmalarını şiddetlendirdiğini bildirdi.

Ancak Ekim 2014 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’ndaki ülke büyüme tahminleriyle Nisan 2014 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’ndaki ülke büyüme tahminlerini kıyaslayan IMF, Türkiye’yi büyüme tahmini yukarı yönlü revize edilen “net hammadde ithalatçısı” Hindistan, Filipinler, Macaristan ve Polonya ile birlikte saydı.

IMF KFİR’de başta petrol hammadde fiyatlarında düşüşün yükselen piyasalara büyüme rakamlarına etkisiyle ilgili şöyle denildi:

“Hammadde fiyatlarındaki düşüşler kimi yükselen piyasa ekonomilerindeki bilanço zorlanmalarını şiddetlendiriyor. Birçok yükselen piyasa ekonomisinde daha düşük hammadde fiyatları tüketimi artırıyor, genel ticaret şoklarından kaynaklanan üretim kaybının telafisine yardımcı oluyor ve daha geniş bir para politikası alanı sağlıyor. Ancak, bu durum finansal istikrar kaygılarına da yol açabilir. Diğer ülkeler açısından ise son dokuz ayda hammadde fiyatlarındaki düşüş, kimi büyük hammadde ihracatçısı ülkeler için ekonomik aktivitede önemli aşağı yönlü revizyonlara yol açmış durumda.”

IMF’nin değerlendirmesiyle ilgili tabloda yükselenlerin Ekim 2014 ve birkaç gün önce yayınlanan Nisan 2015 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’ndaki büyüme tahminleri karşılaştırıldı. Buna göre “net hammadde ithalatçısı” yükselen ülkelerden Hindistan’ın “büyüme tahmini” Ekim 2014’e göre, petroldeki düşüş nedeniyle yukarı yönlü yüzde 1.1 oranında revize edildi.

Yine net hammadde ithalatçısı Filipinler ve Macaristan’ın büyüme tahmini, Ekim 2014’e göre yüzde 0.4, Polonya’nın yüzde 0.2, Türkiye’nin ise yüzde 0.1 artırıldı.

Yükselenler arasında büyüme tahminleri petrolde ucuzluk nedeniyle artırılan bu ülkeler yanında yine net hammadde ithalatçısı olan Çin, Hong Kong, Meksika ve Tayland’ın büyüme öngörüleri ise Ekim 2014 WEO’ya göre düşürüldü.

Petrol satıp büyük gelir elde edilen Venezuela ise “büyüme tahmininde düşüş” şampiyonu oldu. Venezuela için Ekim 2014’te yüzde 1 küçülme bekleyen IMF, birkaç gün önce yayınladığı raporda tahminini bu yıl ülkenin yüzde 7 küçüleceğini öngördü. “Net hammadde ihracatçısı” yükselenlerden Rusya, Nijerya, Brezilya, Suudi Arabistan, BAE, Peru, Kolombiya, Şili, Malezya, Güney Afrika, Endonezya ve Bahrey’in büyüme tahminleri de bu sırayla düşürüldü.

IMF KFİR’de ayrıca hammadde fiyatlarındaki düşüşün Hindistan ve daha az ölçüde olmak üzere Türkiye gibi net hammadde-ithalatçısı ülkelerin dış dengesizliklerini azaltabileceği, gelişmelerin bu ülkelere gerekli reformları yapmaları suretiyle dirençlerini iyileştirme şansı verdiği kaydedildi.

Raporda bu yıl Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Türkiye’deki reel politika faizlerinde, önceki dört yıla oranla bir artış beklendiği, bunun geçmiş yıllarda güçlü kredi büyümesi yaşanan yerlerde özel sektör borç servisi maliyetini yükseltebileceği belirtildi. Borç artışında büyük bölümün firmalar ve hane halkları gibi finansal olmayan özel sektörde görüleceğine, önemli bölümünün de özellikle Şili, Polonya ve Türkiye’de dövizde yaşanacağına değinen IMF, özel sektörün önemli oranda borçlu olduğu ülkelerden Türkiye’de bu borcun büyük bölümünün döviz cinsinden bulunduğunu bildirdi. KFİR’de “Burada analiz edilen 21 yükselen piyasa bankacılık sisteminin 11’inde,  deftere yazılan banka kredilerinin yarıdan fazlasını firmalara krediler oluşturuyor, bu bankaları özellikle Nijerya, Peru, Türkiye ve Ukrayna’da şirket zayıflıklarına daha çok maruz kılıyor” denildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.