İlk Mülteci Kafilesi İçin Tarih Belli Oldu: 1 Aralık

ANKARA (ANKA) - Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun, seçim kampanyasında vaat ettiği “yılbaşına...

Haberler 21.11.2015, 09:55
İlk Mülteci Kafilesi İçin Tarih Belli Oldu: 1 Aralık

ANKARA (ANKA) - Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun, seçim kampanyasında vaat ettiği “yılbaşına kadar 25 bin Suriyeli mülteci alma” sözü, 1 Aralık'tan itibaren yerine getirilmeye başlanacak.

Kanada Sağlık Bakanı Jane Philpott başkanlığında kurulan Mülteci Komitesi, ilk kafilenin 1 Aralık'ta Kanada'da olmasını kararlaştırdı. Buna göre, 1 Aralık tarihinden itibaren, günde 900 sığınmacı Toronto ve Montreal Havaalanlarına gelmeye başlayacak.

Hükümetin, "Suriyeli Sığınmacı Operasyonu" adını verdiği mülteci transferi, Lübnan, Ürdün ve Türkiye'den gerçekleştirilecek. Birleşmiş Milletler'e bağlı kuruluşlar, Kanada Sınır Güvenliği Ajansı, Kanada Gizli Servisi ve diğer görevlilerce biyometrik verileri alınan mültecilerden her hafta 6 bin 300'ü Kanada'ya getirilecek. Böylece yılbaşına kadar 25 bin Suriyeli sığınmacının Kanada'ya intikalinin tamamlanması hedefleniyor.

-ASKERİ ÜSLERE YERLEŞTİRİLECEKLER-

Kanada'ya, askeri ve sivil uçaklarla taşınacak olan mülteciler, ilk aşamada Ontario ve Quebec eyaletlerindeki askeri üslere yerleştirilecekler. Burada güvenlik taraması ile sağlık kontrolünden geçirilecek sığınmacılara oturma izinleri verilecek. Hükümet elemanları işlemlerin hızla tamamlanabilmesi için resmi tatil, haftasonu ve mesai saatleri dışında da çalışacaklar.

Öte yandan ülkeye gelişleri tamamlanan sığınmacıların barınma sorunu için çalışmalarda sürüyor. Toronto, Montreal, Hamilton, Calgary, Vancouver başta olmak üzere birçok şehirde, camiler, kiliseler, yardım kuruluşları ve bazı STK'lar, sığınmacılara ev bulmak için kampanyalar başlattılar.

Sputnik’e göre aynı kuruluşlar, halka yaptıkları duyurularda evlerinin boş odalarını ve kullanılabilecek durumdaki fazla ev eşyalarını sığınmacılarla paylaşmaları çağrısında bulunuyorlar. Eyalet hükümetleri ve yardım kuruluşları, Arapça, Kürtçe ve Türkçe bilen Kanadalılardan, gönüllü tercümanlık yapmalarını da istiyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@