Hollanda'dan Çocuk Gelinler Ve Akraba Evliliği İçin Yasak

AB ülkelerinden Hollanda, özellikle Suriye\'den çok sayıda çocuk gelin getirilmesi üzerine yasa değişikliği yaparak 18 yaş altı çocuklarla evliliği suç sayma kararı aldı. Bu arada, akraba evliliği de yasaklandı.

Haberler 10.12.2015, 11:49
Hollanda'dan Çocuk Gelinler Ve Akraba Evliliği İçin Yasak

LONDRA(ANKA) -  AB ülkelerinden Hollanda, özellikle Suriye'den çok sayıda çocuk gelin getirilmesi üzerine yasa değişikliği yaparak 18 yaş altı çocuklarla evliliği suç sayma kararı aldı. Bu arada, akraba evliliği de yasaklandı.

Lahey mahreçli haberinde Hollanda’da yeni yasal düzenlemeleri duyuran BBC’ye göre, başka ülkelerde yapılmış olan 18 yaş altı evlilikler de artık Hollanda'da tanınmayacak.  Haberde Hollanda’da yasaları gereği, daha önce başka bir ülkede tanınmış olan çocuk yaştaki evliliklere müdahale edilemediği, ancak bu yılın başından itibaren Suriye'den 13-17 yaş arasında 34 çocuk gelinin mülteci olarak Hollanda'ya gelmesinin yasa boşluğu tartışmalarına yol açtığı belirtiliyor.

“Kız çocuklarının hepsinin, aileleri tarafından kendilerinden yaşça büyük kişilerle zorla evlendirildikleri belirlendi” denilen haberde çeşitli örneklerin verilmesinden sonra Parlamento’da çocuk gelinlerle ilgili yasa öncelikli olarak ele alındığı Senato'nun "acil" olarak onayladığı yeni yasanın bu hafta başında yürürlüğe girdiği belirtiliyor.

-AKRABA EVLİLİĞİ DE YASAKLANDI-

BBC, “yeni yasa uyarınca çocuk gelinler bu durumdan kurtarılarak, özel bakım merkezlerine barındırılacak” diye anlattığı haberinde özetle şunları da söylüyor:

“Yasaya göre, 18 yaşından küçük çocuklarla cinsel ilişki, kendi rızası olsa da suç sayılacak. Artık reşit olmayan çocukların evlenmesine hiçbir koşulda izin verilmeyecek.  Akraba evlilikleri de yasaklandı Yasa değişikliği ile, Hollanda'daki Türkiye kökenli göçmenler arasında da görülen akraba evlilikleri de yasaklandı. Amca, hala, dayı ve teyze çocuğu gibi yakın akrabalar arasındaki evlilikler geçersiz sayılacak. Akraba evliliği yapanlar, yasalar önünde suç işlemiş olacak.”(ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@