Hollanda Ordusundan Firar Edip Işid'e Katılan Asker 'türk Kökenli' Çavuş

LONDRA(ANKA) – Hollanda ordusundan firar ederek Suriye'deki IŞİD safla...

Haberler 21.09.2015, 15:55
Hollanda Ordusundan Firar Edip Işid'e Katılan Asker 'türk Kökenli' Çavuş

LONDRA(ANKA) – Hollanda ordusundan firar ederek Suriye'deki IŞİD saflarına katılan askerin Türk kökenli 26 yaşındaki bir çavuş olduğu ortaya çıktı. Hava kuvvetleri mensubu çavuşun Hollanda ordusundan cihatçı grupların saflarına geçen ikinci Türk olduğuna da dikkat çekiliyor.

BBC’nin Lahey mahreçli haberine göre,  Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde çavuş olarak görev yapan 26 yaşındaki askerin,  Hollanda ordusu envanterinde bulunan Apache saldırı helikopterlerine ait sistem bilgilerine sahip olduğu açıklandı.

Türk kökenli çavuşun aktif görevdeyken firar ederek IŞİD saflarına katılmak için Suriye'ye giden ilk asker olduğuna dikkat çekilirken Hava kuvvetleri mensubu çavuşun Hollanda ordusundan cihatçı grupların saflarına geçen ikinci Türk olduğunun da altı çiziliyor.

Hollanda'da yayın yapan RTL Televizyonu, Eylül ayı başında ordudan firar ettiği açıklanan askerin, Türk kökenli olduğunu duyurdu. Habere göre, 26 yaşındaki asker, ülkenin güneyinde buluna Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı Gilze-Rijen Üssü'nde görev yapıyordu.

“Firari askerin, çok önemli gizli bilgilere sahip olması, orduda endişe yarattı” denilen haberde “Bu nedenle firar olayının duyulmasının ardından Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından Apache helikopterlerine ilişkin sistem bilgileri güncellendi” de diye anlatılıyor.

Saldırı helikopterlerinin uçuş sistemleri ile ilgili bütün şifreler değiştirilirken  Bakanlık, soruşturma sürdüğü için IŞİD'e katıldığı belirlenen Türk kökenli asker konusunda açıklama yapılmayacağını bildirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türk kökenli Hollandalı askerin IŞİD saflarına katılmasını, "Korkunç şekilde ciddi bir olay" diye değerlendirirken "Hollandalı askerler o bölgede özgürlük için mücadele ederken, içlerinden birinin IŞİD'e katılmasının ironik olduğunu" söylemişti.

Daha önce de bir süre Hollanda Kara Kuvvetleri'nde görev yapan Ömer Yılmaz'ın Suriye'deki silahlı gruplara katıldığı ortaya çıkmıştı.

“Silahlı terör gruplarına katılmak amacıyla” yurt dışında gitmenin suç kapsamına girdiği Hollanda'dan, aralarında bazı eski askerlerin de olduğu yaklaşık 180 cihatçının çeşitli Orta Doğu ülkelerine gittiği düşünülüyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@