Hdp'li Lezgin Botan: Kürtler Yüzünü Rusya'ya Çevirdi

ANKARA / MOSKOVA (ANKA) – HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Rusya’nın Suriye’de IŞİD başta ol...

Haberler 22.11.2015, 13:15
Hdp'li Lezgin Botan: Kürtler Yüzünü Rusya'ya Çevirdi

ANKARA / MOSKOVA (ANKA) – HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Rusya’nın Suriye’de IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yürüttüğü hava operasyonunun bölgede yaşayan Kürtler arasında memnuniyet yarattığını belirtirken “Rusya PYD ile ilişkilerini geliştirdiği gibi YPG ile de geliştirmelidir” şeklinde konuştu.

Rus devletine ait haber ajansı Sputnik’e konuşan Botan,  Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarını ve bölgedeki Kürtlerin durumunu değerlendirirken Rusya’nın hem uluslararası arenada söz sahibi bir devlet olduğunu ve Ortadoğu’da da önemli bir güç haline geldiğini söyledi. Botan, şöyle devam etti:

“Herkesin kabul etmesi gerekiyor ki Rusya artık Ortadoğu’da önemli bir güç. Rusya Ortadoğu’daki çıkarlarını Suriye üzerinden gerçekleştiriyor. ABD’nin ve Batı'nın dizayn etmek istediği Suriye’de Rusya çıkarlarını korumak zorunda. Rusya uluslararası politikada çok ciddi bir aktör ve Ortadoğu’da artık Rusya da var olacaktır.”

-“RUSYA’NIN YPG’YE SİLAH VERMESİNDEN MEMNUN OLURUZ”-

Rusya’nın bölgedeki Kürt güçleriyle siyasi açıdan diyalog kurduğunu söyleyen Botan, Kürtlerin de yüzünü Rusya’ya çevirdiğini belirtti. HDP’li vekil, Rusya’nın IŞİD ve El Nusra gibi cihatçı örgütlere yönelik operasyonlarının Kürtleri memnun ettiğini de vurguladı ve şunları söyledi:

“Rusya şu an Kürtler’n düşmanı olan IŞİD ve El Nusra gibi örgütleri vuruyor. Rusya artık bütün Kürtlerle ilişkilerini geliştiriyor. Sayın Putin’in de dediği gibi IŞİD ile kahramanca savaşan Kürt silahlı güçleri, Rusya’nın da dikkatini çekmiştir. IŞİD bütün insanlığın ortak düşmanıdır. Rusya güçlü bir devlettir, ekonomisi güçlüdür, silahları vardır ve bu silahlardan doğrudan YPG’ye verirse biz parti olarak çok memnun oluruz. Rusya PYD ile ilişkilerini geliştirdiği gibi YPG ile de geliştirmelidir.” (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@