Hdp'li Kaplan: Türkiye'de Zaten "başkanlık" Sistemi Var

WASHİNGTON(ANKA) – 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından “başkanlık” meselesinin gün...

Haberler 08.11.2015, 10:35
Hdp'li Kaplan: Türkiye'de Zaten

WASHİNGTON(ANKA) – 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından “başkanlık” meselesinin gündeme gelmesi ABD’li medyada, “ABD başkanlık sistemi Türkiye’ye uygun mu?” soruları soruluyor.  Amerika’nın Sesi’ne (VOA) konuşan HDP’li hukukçu Hasip Kaplan da, Türkiye’de “zaten ‘de facto’ bir başkanlık sistemi olduğunu” öne sürdü. “Zaten güçler ayrılığı kaldırıldı” diye savunan Kaplan, bu nedenle “Türk tipi Başkanlık” a karşı olduklarını da ifade etti.

Amerika’nın Sesi, (VOA), Türkiye’de gerek 7 Haziran gerek 1 Kasım seçimi sonrası  “başbakanlık” meselesi ile ilgili yaşanan tartışmaları anımsattığı haberinde özellikle HDP’nin yaklaşımı üzerinde durdu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara’da il başkanları toplantısında partinin tutumuna açıklık getirirken “AKP başkanlık teklifinde bulunmuyor ki, önerdikleri bir tek adam yönetimidir” dediğini belirtiyor.

Haberinde HDP adına 24.Dönemde anayasa ve iç tüzük uzlaşma çalışmaları içerisinde yer almış, eski milletvekili ve hukukçu Hasip Kaplan’ın değerlendirmelerine de yer veren VOA,  Kaplan’ın ABD tipi başkanlık sisteminde en ciddi farkın federal yapı olduğuna dikkat çektiğine işaret ediliyor.

 

-“TÜRK TİPİ, ‘TAYYİP TİPİ’ Mİ ANLAMINA GELİYOR?”

 

Hasip Kaplan yaptığı açıklamada, “AKP’nin masaya hiçbir zaman mevcut örneklerine benzer bir başbakanlık sistemi getirmediğini ve Türk Tipi Başkanlık adı altında tek adam diktası önerdiğini” iddia etti.

Haberde, “Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı cephesi ise, Erdoğan’ın şahsı için rejim değişikliği talep edildiği eleştirilerine karşı çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın bu değişimi Türkiye için istediğini vurgulamıştı. Bu noktada, ‘Neden Türkiye’de kamuoyu, başkanlık sisteminin tamamen Erdoğan’ın şahsı için olmadığı yönünde ikna olmuyor?’ sorusu gündemde” de sözleri kullanılıyor.

VOA’nın “ABD tipi başkanlık sistemi Türkiye’ye uygun mu?” sorusuna Kaplan ise,   Mecliste anayasa değişikliğiyle ilgili İngiltere, Fransa ve ABD’de yerinde incelemelerde bulunduklarını anımsatarak “ABD’de 50 eyalet söz konusu ayrı bayrakları, ayrı parlamentoları ve ayrı kararları var. En önemlisi güçler ayrılığı var Amerika’da. Yargı, yürütme, yasama ayrılmış durumda” karşılığını verdi.

 

-“KIRMIZI ÇİZGİLERLE BAŞLAMAK İSTEMEYİZ”-

 

HDP’li Kaplan da, Türkiye’de zaten “de facto” bir başkanlık sistemi olduğunu savunduğu değerlendirmelerin sırasında  “Meclis’teki çoğunluğuyla yasamayı ve yürütmeyi kontrol eden ve yargıyı da HSYK gibi yasa değişiklikleriyle kendi denetimi altına almış bir iktidar” olduğunu öne sürdü.  “Zaten güçler ayrılığı kaldırıldı” diyen Kaplan, bu nedenle Türk tipi Başkanlık’a karşı olduklarını vurguladı.

Kaplan, “Yeni bir dönem yeni bir Meclis çalışması olacak ve yeniden anayasayı konuşacak. Kırmızı çizgilerle başlamak istemeyiz, belki tek adam diktatoryasından çark etmiş olabilirler. Eğer etmedilerse tavır koyarız ama şu anda Meclis’in kilit partisiyiz 59 milletvekili ile.. İstediğimizde bu anayasayı değiştirme gücümüz var biz halkın çıkarlarına olan bir anayasa isteriz,” dedi.(ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@