Hava Kuvvetleri Bandosu Londra Caddelerinde

ANKARA (ANKA) - Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu 25 Nisan günü İngiltere’de düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları'nın 100’üncü Yıldönümü Törenlerinde Türkiye’yi temsil etti ve İstiklal Marşı’nı seslendirdi. Hava Kuvvetleri

Haberler 04.05.2015, 12:01
Hava Kuvvetleri Bandosu Londra Caddelerinde

ANKARA (ANKA) - Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu 25 Nisan günü İngiltere’de düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları'nın 100’üncü Yıldönümü Törenlerinde Türkiye’yi temsil etti ve İstiklal Marşı’nı seslendirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada her yıl İngiltere’de Çanakkale Kara Savaşları’nda hayatını kaybedenler anısına anma törenleri düzenlendiği hatırlatıldı. Bu yıl Çanakkale Kara Savaşları'nın 100’üncü yıldönümü olduğundan törene özel olarak davet edilen bandonun kortejde marşlar çalarak Türkiye’yi temsil ettiğini belirten HKK, Londra'da binlerce kişinin katıldığı törende Kraliçe II’nci Elizabeth, Silahlı Kuvvetler ve Hava Ateşesi Hava Pilot Kurmay Albay Ömer Özkan’ın savaşta hayatını kaybedenlerin anısına Başbakanlık Binası'nın önünde bulunan Şehitlik Anıtı'na çelenk koyduğunu hatırlattı.

Açıklamada, “Kahraman şehitlerimizin anısına törende İstiklal marşının Türk Hava Kuvvetleri Askeri Bandosu eşliğinde opera sanatçısı Sayın Burak Gülşen tarafından okunması ile duygu dolu anlar yaşanmıştır” denildi ve törende Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç‘in kızı Ecenur Bilgiç’in, Atatürk'ün 1934 yılında Anzak Annelerine hitaben yazdığı mektubun ünlü “Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” bölümünü okuduğu belirtildi.

Törene Gelibolu savaşlarında hayatını kaybetmiş ailelerin yakınları, dedeleri ve birçok kişinin katıldığı kaydedilirken tören sonunda İngilizlerin Türk Hava Kuvvetleri Bandosuna yoğun ilgi gösterisinde bulunduğu bildirildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@