Hangi Muhaliflere Yardım Edileceği Konusunda Türkiye İle Abd Henüz Anlaşamadı

Türkiye\'nin IŞİD\'e yönelik koalisyona katılmasının ardından yaşanan gelişmeler ve Suriye ile Irak\'taki IŞİD ve PKK kamplarını hedef alan hava operasyonları, İngiliz basınında haber ve yorumlarına konu olmayı sürdürüyor.

Haberler 30.07.2015, 11:06
Hangi Muhaliflere Yardım Edileceği Konusunda Türkiye İle Abd Henüz Anlaşamadı

LONDRA(ANKA) - Türkiye'nin IŞİD'e yönelik koalisyona katılmasının ardından yaşanan gelişmeler ve Suriye ile Irak'taki IŞİD ve PKK kamplarını hedef alan hava operasyonları, İngiliz basınında haber ve yorumlarına konu olmayı sürdürüyor.

-TİMES: SALDIRILAR TÜRKİYE’Yİ YENİDEN İÇ SAVAŞA GÖTÜREBİLİR-

Times gazetesi, Irak Başbakanı Haydar el Abadi'nin Türkiye'den, ülkesindeki “Kürt militanları hedef alan saldırıları durdurmasını” istediğini ve bu saldırıların Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini söylediğini belirtiyor. Abadi'nin bu açıklamasını, Türkiye'nin saldırılarının aynı zamanda bir mezhepsel çatlağa da neden olduğunun bir göstergesi olarak gören gazete,  "Şii olan Abadi, İran tarafından desteklenen Şii Hizbullah'ın açıklamalarıyla paralel olarak, Türkiye'nin PKK'ya yönelik saldırılarını kınadı" diyor.

Hava operasyonlarının yapıldığı Kandil bölgesinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin sınırları içinde kaldığına ve bölgesel yönetim liderlerinin operasyona “sessizce destek verdiğine” dikkat çeken gazete, Batılı ülkelerin de Türkiye'den PKK ile çatışmayı yatıştırmasını istediğine işaret ettikten sonra "Erdoğan'ın saldırıları Türkiye'yi yeniden iç savaşa götürebilir" diye yazıyor.

-“ABD ALMANYA’DAKİ UÇAKLARINI İNCİRLİK'E NAKLETMEYE BAŞLAYACAK”-

Gazetenin bir diğer haberinde, Türkiye'nin hava üslerinin kullanımını açmasının ardından, ABD'nin Almanya'daki savaş uçaklarını Türkiye'ye nakletmeye başlayacağı duyuruluyor.  Almanya'daki Spangdahlem Hava Üssü'nde bulunan ABD Hava Kuvvetleri'nin 480'inci Hava Filosu'nun, yaklaşık 200 askerden oluşan birlikle İncirlik Hava Üssü'ne kaydırılacağı belirtilen haberde bu birliğin uzun bir İncirlik deneyimi olduğu ve 1991'deki Körfez Savaşı'nda da görev yaptığına dikkat çekiliyor.

Gazete İncirlik ve Türkiye'deki diğer üslere gönderilmesi muhtemel diğer hava araçları arasında Reaper adı verilen silahlı insansız muharebe araçları ve İngiltere'deki Suffolk üssünde konuşlu F-15E Strike Eagle jetleri olabileceğini belirtiyor.

Haberde, ABD uçaklarının IŞİD hedeflerini vurmak için, Körfez bölgesindeki farklı üslerden yaklaşık 1000 mil (1609 km) uçmak zorunda olduğuna, bu mesafenin İncirlik sayesinde 250 mile(yaklaşık 400 km) ineceğine dikkat çekilirken de "Bu uçakların hedeflerine bir saatten kısa bir sürede ulaşabileceği ve Suriye üzerinde 6 saate kadar uçuş yapabilecekleri anlamına geliyor" deniliyor.

-“ABD VE TÜRKİYE HENÜZ ANLAŞAMADI”-

Independent Gazetesi ise, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD ve Türkiye'nin, sınır bölgesini IŞİD'den temizleme girişiminde, Suriye'de hangi muhalif gruplara destek verileceği konusunda henüz anlaşamadıklarını yazıyor.

Habere göre iki ülke arasında anlaşmazlığa neden olması en muhtemel grup, Kürt savaşçılar. İndependent, bu bağlamda  "ABD'nin sahadaki en büyük dayanağı Kürt savaşçılar. Türkiye ise Kürt savaşçılara sıcak yaklaşmıyor. Türkiye'nin, radikal örgütlerle bağlantısı olan gruplara yardım konusunda da Washington'dan daha az endişeli davranması olası" yorumunu yapıyor.

Gazeteye konuşan ABD'li bir yetkili ise, "Türklerle oturup bu konuya çözüm bulmalıyız, ama yardım etmeyeceğimiz gruplar konusunda netiz" diyor.

Haberde Suriye işinde kurulması planlanan güvenli bölgenin büyüklüğü ve ABD uçaklarının IŞİD mevzilerini vurmak üzere İncirlik Üssü'nden havalanmaya ne zaman başlayacağı gibi konuların da henüz tam olarak açıklığa kavuşmadığına dikkat çekiliyor.

-FİNANCİAL TİMES: TÜRKİYE’DE GERGİNLİK GİDİREK ARTIYOR-

Financial Times, Şırnak'ın Silopi ilçesinden geçen Kerkük-Yumurtalık boru hattına yapılan sabotajı, "Ankara saldırıdan teröristleri sorumlu tutuyor" başlığıyla duyuruyor.

Boru hattından günde 600 bin varile kadar nakil yapıldığı, ancak saldırı sırasında boru hattından geçen ham petrolün çok düşük miktarda olduğu belirtiliyor.

İki gün önce, İran- Türkiye doğalgaz boru hattına da saldırı düzenlendiğine dikkat çekilen haberde saldırıların, Türkiye'nin IŞİD ile birlikte PKK hedeflerini de vuran hava operasyonlarının ardından yaşandığını, Türkiye'de “gerginliğin giderek arttığına” vurgu yapılıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@