Haaretz'e Göre, Türkiye'deki Dersim Tartışması İsrail'e Ders

TEL AVİV(ANKA) – Türkiye’de Dersim meselesinin, artan şiddet olaylarıyla son haftalarda dünyanın gündemine giren İsrail için “ders” oluşturduğu öne sürülüyor.

Haberler 18.11.2014, 09:25
Haaretz'e Göre, Türkiye'deki Dersim Tartışması İsrail'e Ders

TEL AVİV(ANKA) – Türkiye’de Dersim meselesinin, artan şiddet olaylarıyla son haftalarda dünyanın gündemine giren İsrail için “ders” oluşturduğu öne sürülüyor. Haaretz gazetesi,  "Türk hükümetinin 76 yıl önce meydana gelen bir katliam için özür dilemesi gerekli olup olmadığına ilişkin sert tartışma, İsrail'a eğitici bir öykü sunuyor” spotunu kullandığı haber analizinde “Türkiye’nin hala kaynayan eritme potasından İsrail’e ders” çıktığını savundu. 

Netanyahu hükümetinin birçok politikasına eleştiri yönelten Haaretz gazetesi, Türkiye’de Dersim tartışmalarını ayrıntılı biçimde yansıttığı, "Türkiye'nin hala kaynayan eritme potasından İsrail'e ders" başlıklı haber analizine “Trajik ve acı iki bölümlük bir tartışma Türk tarihinin vakayinamesinden yok olmayı reddediyor. Bu da, 1915 yılındaki Ermenilerin katlimanı ile ilgili değil, ondan yaklaşık 23 yıldan sonra Türk ordusunun gerçekleştirdiği diğer bir katliam ile ilgili” ifadeleriyle girdi.

Tartışmanın kurbanların sayısı ve özür olmak üzere iki yönünün bulunduğunu anlatan Haaretz, özür meselesinin de geçen hafta CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun “bin defa özür diliyorum” sözleri üzerine “büyük bir hiddet” yarattığını yazdı.

Gazete, onyıllarca tartışmanın kimin yani CHP mi, devlet mi? özür dilemesi gerektiği etrafında döndüğünü anlattığı haber anazilinde onyıllarca resmi bir özür bekleyen Dersim halkına  2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir özür geldiğini anımsattı.

Ancak geçen haftaya kadar CHP’den herhangi bir özür gelmediğini kaydeden gazete,  Dersim konusunda özür dileyen Tankıkulu’na parti içinden gelen sert eleştirilerini de yansıttığı haber analizini,  İsrail’e yönelik şu sözlerle noktaladı:

“Aslında Türk hükümeti veya katliam döneminde iktidarda olan parti, tüm vatandaşlarını tek ve kapsayıcı kültürel bir bağlılıkla birleştirmek istiyordu. Yani,  İsrail’in Yisrael Beiteinu Partisi lideri (ve Dışişleri Bakanı) Avigdor Lieberman’in  diyeceği gibi sadakat yoksa vatandaşlık da yok." (ANKA)(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@