Guardian'a Göre Demirtaş ‘Bombayla Sandık Arasında Sıkıştı'

LONDRA(ANKA) – 1 Kasım seçimine çok kısa bir süre kala ...

Haberler 29.10.2015, 10:25
Guardian'a Göre Demirtaş ‘Bombayla Sandık Arasında Sıkıştı'

LONDRA(ANKA) – 1 Kasım seçimine çok kısa bir süre kala Türkiye’deki gelişmeleri yakından izleyen Batı basını HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın üzerinde de duruyor. “Barışın anahtarı Demirtaş'ın elinde” gibi ifadeleri kullanan İngiliz Guardian Gazetesi, Demirtaş için “bombayla sandık arasında sıkışmış, arada bir adam” nitelemesini yapıyor.

Guardian Gazetesi, bir yazısında Demirtaş için “Bu adam, Türkiye’yi iç savaşın eşiğinden döndürebilir mi?” sözlerini kullandığı bir yazısında “Türkiye son dönemin en önemli seçimine hazırlanırken Kürt muhalefet lideri Selahattin Demirtaş, Türklerle Kürtlerin barış içinde yaşamasının anahtarını elinde tutuyor” diyor.  BBCTürkçe’nin yansıttığı yazısında şunlar söyleniyor:

 “Demirtaş Kürtlerin siyasi emellerinin vücut bulmuş hali. Aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde yeni olan kapsayıcı siyasetin sembolü. Ankara’daki bir büyükelçi Demirtaş’ı ‘Türkiye'de Avrupa’daki bir başkente uygunsuz düşmeyecek tek siyasetçi’ diye tanımladı. Ama Demirtaş aynı zamanda acımasız silahlı bir hareketin sivil uzantısı olarak, bombayla sandık arasında sıkışmış, arada bir adam.”

Guardian, “Demirtaş’ın Erdoğan’ı kaygılandırmasının nedenlerinden biri bir Kürt milliyetçisinden çok daha fazlası olması. Tüm Türk vatandaşlarının koşullarını değiştirecek geniş kapsamlı özgürlükleri, azınlıkların güçlendirilmesini ve Erdoğan ve AKP’nin üzerine 13 yıllık seçim başarısını inşa ettiği tek parçalı ulusal kimliğe son verilmesi için çaba harcıyor” görüşünü dile getiriyor.    

Seçimin sonucunda hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamaması durumunda “sivil darbe yapamayacak olan Erdoğan’ın, kendisinin kamusal yaşamdaki hakimiyetini sona erdirecek ve muhtemelen barış sürecini yeniden canlandıracak bir koalisyon kurulmasını engelleyemeyeceği” yorumunu da yapıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@