Guardian: Türkiye'de Barış Riske Atılıyor

İngiliz Guardian gazetesi, “Türkiye ve Kürtler” konulu başyazısında iki yıllık müzakere sürecinden vazgeçme kararını, “sorumsuzca” olarak niteliyor ve bölgedeki “tehlikeler ve belirsizlikleri” artıracağını öne sürüyor. Guardian başyazısında ise izlenen yolun “Türk demokrasisine zarar verebileceği” savunuluyor.

Haberler 01.08.2015, 12:26
Guardian: Türkiye'de Barış Riske Atılıyor

LONDRA(ANKA) – Türkiye’deki son gelişmeler, batılı medyada geniş biçimde yer almayı sürdürüyor. İngiliz Guardian gazetesi, “Türkiye ve Kürtler” konusuna ayırdığı başyazısında iki yıllık “çözüm süreci”ne son verilmesini eleştirirken bu gelişmeyle “barışın riske atıldığı" değerlendirmesini yapıyor.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian, “Barış Tehlikeye Atılıyor” başlığını kullandığı başyazısında “Türkiye, Kürtlerle barışma girişimine son verdi. Bunun anahtarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hırsları  olabilir” savını dile getiriyor.

Ankara’nın, “Kürt ulusal hareketiyle birkaç yıl devam eden müzakerelere son verme kararı” için “sorumsuzca” nitelemesi yapan gazete, kararın “Suriye ve Irak’taki devlet otoritesinin çöküşünün daha geniş bölgede yarattığı tehlikeler ve belirsizlikleri artırdığı  ve Türkiye’nin iç siyaseti için uğursuz etkileri olabileceği" düşüncesini savunuyor.

Guardian Türkiye’de on yıllarca yıl PKK’ya karşı verilen mücadeleye dikkat çektikten sonra  “çözüm süreci”yle bir  “normalleşme” olasılığının ortaya çıktığını anlatıyor. Gazete başyazısında Suriye ve Irak’taki ihtilafların ise her iki ülkedeki Kürt toplumlarını güçlendirip süreci tehlikeye soktuğu görüşünü de öne sürüyor.

7 Haziran’da seçim sonuçlarına da dikkat çeken gazete, “muhtemelen” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarın seçimde uğradığı “yenilgiyi tersine döndürme yollarını aradığını” öne sürüyor.  

-“ÇOK DAHA TEMEL BİR KAYMANIN KILIFI”-

Böyle bir ortamda Ankara’nın Suriye’deki IŞİD üslerine ve PKK’nın Irak’taki kamplarına karşı operasyonlar düzenleme,  ABD’nin Türk askeri üslerini kullanması ve iki örgütün Türkiye’deki “iddia edilen” üyelerini gözaltına alma kararlarının geldiğine dikkat çeken Guardian, “Türkiye, politika değişikliğini, Kürtler ile ilgili çok daha temel bir kaymanın kılıfı olarak kullandı” iddiasında bulunuyor.

Guardian, barış sürecinin sonu ilan edilirken HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında bir soruşturma açıldığına da dikkat çekiyor ve bütün bu gelişmelerin  amacının muhtemelen Erdoğan için daha iyi sonuçları doğuracak yeni bir seçim olduğunu savunuyor. Başyazı şöyle noktalanıyor:

“Amaç bu ise, tehlikeli bir yol, hem yurt içi hem yurt dışı açısından. Şimdiden Türkiye,  PKK’ya yönelik baskınları da protesto etmiş olan Iraklı Kürtlerle görce iyi olan ilişkileri tehlikeye atıyor. Daha kötüsü ise Türkiye’nin demokrasisine zarar verebilir ve bu ülkenin her zamankinden faza ihtiyacı olduğu bir çözüme varılması şansını azaltabilir.”(ANKA)

(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@