Gözler, Ab Liderlerinin Çarşamba Günü Yapacağı ‘Kritik' Zirvede

ANKARA/BRÜKSEL (ANKA) -  Olağanüstü bir mülteci akınıyl...

Haberler 20.09.2015, 14:15
Gözler, Ab Liderlerinin Çarşamba Günü Yapacağı ‘Kritik' Zirvede

ANKARA/BRÜKSEL (ANKA) -  Olağanüstü bir mülteci akınıyla nasıl başedeceği tartışılan Avrupa Birliği, bu hafta mülteci sorununa ilişkin “kritik” toplantılara sahne olacak. AB İçişleri Bakanlarının Salı günü toplanmasının ardından AB liderleri de Çarşama günü biraraya gelecek. AB zirvesinde Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi Suriye’nin komşu ülkelerine “nasıl bir destek sağlanacağı” konusuna odaklanacak.

AB İçişleri Bakanları, 22 Eylül Salı günü yapacakları toplantıda halen Yunanistan, İtalya ve Macaristan gibi üye ülkelerde bulunan 120 bin kadar Suriyeli mültecinin birliğe üye devletler arasında nasıl paylaşılacağı ile ilgili “zorlu” konuyu ele alacak. Bu çerçevede Avrupa Komisiyonu’nun önerisi masada olacak. AB, geçen 14 Eylül’de Yunanistan ve İtalya’da bulunan 40 bin kadar mülteci ile ilgili de bir karar almıştı.

-LİDERLER ZİRVESİNİN GÜNDEMİ-

Çarşamba günü bir araya gelecek olan AB liderleri ise, bakanlar toplantısının sonuçlarını değerlendirecek ve Suriye’ye komşu olan ve milyonlarca mülteciyi barındıran Türkiye, Ürdün ve Lübnan’a nasıl bir destek sağlanabileceğini görüşecekler.

Suriye savaşının “diplomatik yollarla" çözümlenmesi meselesinin de başlıca konuların arasında bulunacağı zirvenin gündemi, AB’nin mülteci krizine yönelik genel yaklaşımı ve “inandırıcı” bir göç politikasının oluşturulması gibi önemli maddeleri de içeriyor.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek gayri resmi toplantıya ilişkin davet mektubunda Suriye ve bölgedeki 11 milyon insana gıda yardımı yapılabilmesi amacıyla Dünya Gıda Programına bağışta bulunmalarını istemişti.

Tusk ayrıca, toplantıda mülteci akınından en çok etkilenen üye devletlere yardımın yanısıra Batı Balkan ülkelerinin durumu, Türkiye ve Suriye'nin komşularıyla yapılacak işbirliği ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Dünya Gıda Programına desteğin ele alınmasının öngörüldüğünü bildirmişti.

-TUSK TÜRKİYE’YE ZİYARETİ ANLATACAK-

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirvede AB liderlerine ayrıca zirve öncesi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde yaptığı temaslara ilişkin bilgi verecek.

Donald Tusk, 10 Eylül tarihinde Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelmişti.

Bu arada, AB Zirvesi öncesi Ankara,  17-19 Eylül günlerinde sırasıyla AB Dönem Başkanı Lüksemburg’ün Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı, Göç ve İltica Bakanı Jean Asselborn,  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’u ağırlamıştı. Görüşmelerde mülteci sorunu ve Suriye ihtilaftı  başlıca gündem maddelerini oluşturmuştu. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@