Genel Seçimlerle İlgili Belirsizlik Var Diyen Db, Büyüme Tahminini Binde 5 Düşürdü

-Dünya Bankası: Önümüzdeki genel seçimlerle ilgili belirsizlik... -Dünya Bankası’ndan yayınlanan notta Türkiye’de 2014 yılında büyüme hızının yavaşlayarak yüzde 2,9 olarak gerçekleştiği kısa vadeli görünümün ise durgun olduğ

Haberler 17.04.2015, 16:36
Genel Seçimlerle İlgili Belirsizlik Var Diyen Db, Büyüme Tahminini Binde 5 Düşürdü

-Dünya Bankası: Önümüzdeki genel seçimlerle ilgili belirsizlik...

-Dünya Bankası’ndan yayınlanan notta Türkiye’de 2014 yılında büyüme hızının yavaşlayarak yüzde 2,9 olarak gerçekleştiği kısa vadeli görünümün ise durgun olduğu belirtildi.

ANKARA(ANKA) – Dünya Bankası Türkiye için 2015 büyüme tahminini yüzde 3.5’ten yüzde 3’e düşürdü. DB büyüme rakamının gelecek yıl yüzde 3.9, 2017’de ise yüzde 3.7 olmasının beklendiğini bildirdi.

-ÖNÜMÜZDEKİ GENEL SEÇİMLERLE İLGİLİ BELİRSİZLİK...-

Dünya Bankası’nın yayınladığı notta enerji fiyatlarındaki düşüş ve zayıf iç talebin cari açığın azalmasına yardımcı olduğu, ancak kurdaki değer kaybının devam etmesi ile birlikte bunların enflasyon üzerindeki etkisinin beklenenden daha düşük olduğu belirtildi.

Notta, “Önümüzdeki  genel  seçimlerle   ilgili   belirsizlik       yatırımcı davranışlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor; güvenin yeniden tesis edilebilmesi için yapısal reformların hızlı bir
şekilde uygulanması kritik önem taşıyor” denildi.

DB 2014 yılının ikinci yarısında toplam talepteki durgunluğur 2014 yılında büyümenin yüzde 2,9'da kalmasına yol açtığını kaydetti. Beklenmeyen stok oluşumu ve zayıf seyreden bir dizi göstergenin, mevcut ekonomik zayıflığın 2015 yılının ilk yarısında da devam etmesinin olası olduğunu gösterdiğini belirten DB, “Dolayısıyla yıl sonu büyüme tahminimizi yüzde 3 olarak revize ediyoruz” dedi. DB’nin Ocak ayındaki tahmini yüzde 3.5 idi.

Notta ayrıca aayıf sanayi faaliyetinin istihdam yaratma hızını düşürdüğü, enflasyondaki düşüş hızının önemli ölçüde yavaşladığı ve bunun yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7 olarak revize etmeye yolaçtığı belirtildi.  Rapordaki diğer saptamalar şöyle:

“Altın ihracatındaki artış ve düşen enerji faturası sayesinde cari açık azalmaya devam ediyor.

-Ocak ve Şubat aylarındaki iki faiz indiriminin ardından, enflasyonun hedef düzeylerin üzerinde seyretmesi ve TL'nin üst üste aşağı yönlü baskılara maruz kalması sebebiyle TCMB faiz indirimlerine ara vereceğinin sinyalini verdi. Dolar kurunun hızlı bir şekilde yükselmesi ve iç belirsizlikler TL’yi baskı altına aldı ve TL’de yıl başından bu yana yaşanan değer kaybı yükselen piyasalar arasındaki en yüksek değer kayıplarından birisi oldu. Buna cevap olarak TCMB günlük döviz satış ihalelerinin miktarını yükseltti ve bankalar arası gecelik borç verme faiz oranını politika faiz oranı koridorunun üst ucunda tutarak sıkı bir likidite duruşu sergiledi. PPK Mart ayındaki toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi. Maliye tarafında, Başbakan Davutoğlu Nisan ayında büyümenin ve istihdamın desteklenmesine yönelik 7,5 milyar TL (GSYH’nin yüzde 0,4’ü) değerinde bir dizi yeni önlem açıkladı. Yeni önlemlerin maliyeti yönetilebilir olmakla birlikte, bazıları yeni uzun vadeli taahhütler getirmektedir ve bu durum önümüzdeki dönemde bütçe esnekliğini sınırlayabilecektir.

-Ekonomik güvenin zayıf olması sebebiyle 2015 yılına ilişkin tahminimizi revize ediyoruz. Haziran 2015’te yapılacak olan genel seçimler öncesinde belirsizlikler devam ediyor. Mart 2015 itibariyle PMI endeksi 48’e inerken, tüketici güveni Mart 2009’dan bu yana en düşük seviye olan 64,4’e düştü. Avro bölgesindeki toparlanma sinyallerine rağmen, küresel ekonomiden gelen karışık sinyaller göz önüne alındığında hanehalklarının ve şirketlerin önemli harcama kararlarını seçimden sonraya ertelemeleri olasıdır. Belirsizliğin ortadan kalkması ile birlikte iç talebin hızlı bir şekilde toparlanacağı varsayımı altında, büyüme yılın ikinci yarısında hızlanacaktır, ancak yılın ilk yarısındaki zayıf başlangıcın taşıma etkisi yıllık büyüme hızını yüzde 3’te tutacaktır. Artan ithalat talebi ve belirsiz ihracat beklentileri dış dengelenme hızını azaltacaktır, ancak düşen petrol fiyatları cari açığı GSYH’nin yüzde 4,4’ü seviyesinde tutacaktır. Buna göre, 2014 yılında 220 milyar dolar olan dış finansman ihtiyacının 2015 yılında yaklaşık 200 milyar dolara düşmesi beklenmektedir. Çeyreklik dinamikler 2016 yılı büyüme oranını yüzde 3,9’a çıkaracak ve daha sonra 2017 yılında tekrar yüzde 3,7 ile trend seviyelerine inecektir.

-Tahminimize ilişkin riskler dengeli bir dağılım göstermektedir; daha hızlı büyüme için güvenin yeniden tesis edilmesi önem taşımaktadır. Zayıf bir seyir izleyen yatırımlar 2012 yılından bu yana Türkiye'nin GSYH artışını yavaşlattı ve orta vadeli potansiyelini düşürdü. Bu çerçevede, kredinin sürüklediği tüketime dayalı bir büyüme stratejisi Türkiye için artık uygulanabilir bir seçenek değildir. Hanehalkları ve şirketler artık 2000'li yılların başlarına göre daha borçludur ve bankacılık sektöründe karlılığın düştüğü ve kredi mevduat oranının yüzde 115'e çıktığı göz önüne alındığında bankacılık sektörünün hızlı kredi artışını destekleme yeteneği önümüzdeki dönemde daha sınırlı olacaktır. Bu faktörler, özel sektörün aşağı yönlü risklere karşı yeniden tedbir almaya hazırlandığı bir ortamda, önemli politika teşviklerine rağmen iç talebin neden durgun kaldığını açıklayabilir. Yatırımların arttırılması ve ekonominin orta vadeli potansiyelinin yükseltilmesi için güçlü reform sinyalleri yoluyla güvenin yeniden tesis edilmesi kritik önem taşımaktadır. Reform önceliklerinin neler olduğu çok iyi bilinmektedir: iş ortamının iyileştirilmesi, becerilere ve eğitime yatırım yapılması, istihdam yaratmayı kolaylaştırmaya yönelik olarak işgücü piyasasında reformlar yapılması, hukukun üstünlüğü ve bağımsız ekonomik kurumlar konusunda kararlılık gösterilmesi. Hükümet'in açıkladığı 25 Dönüşüm Programı'nın uygulanması, Türkiye'nin yeniden yüksek büyüme rotasına girmesi ve ekonomik görünümdeki risklerin azaltılması bakımlarından önemli katkılar sağlayacaktır. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@