Gazprom: Ek Sevkiyat Türk Akımı Üzerinden Yapılabilir

MOSKOVA(ANKA) - Türkiye'nin “Mavi Akım” üzerinden 3 mi...

Haberler 09.10.2015, 11:25
Gazprom: Ek Sevkiyat Türk Akımı Üzerinden Yapılabilir

MOSKOVA(ANKA) - Türkiye'nin “Mavi Akım” üzerinden 3 milyar metreküp ilave gaz talebine ilişkin tutumlarını açıklayan Gazprom Başkanı Aleksey Miller, farklı seçeneklerin değerlendirildiğini belirterek  “Ama talep edilen 3 milyar metreküplük gazın en az 2 milyar metreküpü Türk Akımı üzerinden gönderilecek"  şeklinde konuştu.

Aleksey Miller, Sputniknews tarafından yansıtılan açıklamalarında ilave gaz talebi meselesi ile ilgili olarak  "Farklı seçenekler değerlendiriliyor. Henüz nihai karar alınmış değil. Ama talep edilen 3 milyar metreküplük gazın en az 2 milyar metreküpü Türk Akımı üzerinden gönderilecek" dedi.

-“TÜRK AKIMI” NIN İNŞASI BAŞLAYAMADI

Haberde  “Türkiye, Rusya'dan satın aldığı doğalgazın çoğunu şu anda Mavi Akım ve Batı Hattı üzerinden tedarik ediyor. Türk Akımı'nın inşasına ise Moskova ile Ankara arasında henüz anlaşma imzalanamadığı için başlanmadı” denildikten sonra Gazprom’dan daha önce gelen açıklamalar da anımsatılıyor.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev,   “Türk Akımı” projesinin geciktiğini söylerken  "Türk Akımı'nın ilk hattını Aralık 2016'da tamamlayabilirdik ancak bu tarih erteleniyor. Ama korkulacak bir şey yok.  Gecikmenin nedeni Türkiye'deki siyasi belirsizlik. 1 Kasım'da yapılacak seçimlerin ardından hükümetin kurulması zaman alabilir. Ancak Türk yetkililer Türk Akımı'nın kendileri için önemli olduğunu söylüyor" sözlerini kullanmıştı.  

Haberde ayrıca  Gazprom’un hafta başında aldığı kararla “Türk Akımı”nın yıllık gaz kapasitesini yarı yarıya indirerek  hattın yıllık gaz kapasitesi 63 milyar metreküp yerine 32 milyar metreküp olacağı da vurgulanıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@