Ft'ye Göre, Türkiye Ve Suudi Arabistan Esad'a Karşı Koordinasyon İçinde

LONDRA(ANKA) -  Esad yönetimi karşıtı Sünni ülkelerin aralarındaki “çatlağı onararak” Beşar Esad’ı iktidardan uzaklaştırmayı öncelik haline getirirken bu ülkelerin desteklediği Suriyeli isyancıların yeniden “taarruza geçtikle

Haberler 14.04.2015, 17:54
Ft'ye Göre, Türkiye Ve Suudi Arabistan Esad'a Karşı Koordinasyon İçinde

LONDRA(ANKA) -  Esad yönetimi karşıtı Sünni ülkelerin aralarındaki “çatlağı onararak” Beşar Esad’ı iktidardan uzaklaştırmayı öncelik haline getirirken bu ülkelerin desteklediği Suriyeli isyancıların yeniden “taarruza geçtikleri” belirtiliyor. Bu arada, “Türkiye ve Ürdün’deki iki operasyon odasının koordinasyon yaptığı gibi göründüğü” öne sürülüyor ve Türkiye'deki "operasyon odasının Ankara ve Katar, Ürdün’dekinin ise daha çok Suudi Arabistan ve Batılı müttefiklerce kullanıldığına" dikkat çekiliyor.   

İngiliz Financial Times Gazetesi, “Suriyeli isyancılar, Sünni Arap çatlağının onarılmasından cesaret aldı” başlığı ile verdiği Beyrut ve Dubai kaynaklı haberinde bir yılık bir aradan sonra isyancıların ülkenin kuzey ve güney sınırlarında “stratejik ve sembolik askeri kazanımları elde ettiklerini” kaydettikten sonra “Yabancı para kaynaklarının ihtilafa akmaya başladığı 2012 yılından bu yana isyancıların ilerleyişi, sık sık başlıca bölgesel hamiler olan Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın heveslerine bağlı olmuştu” yorumunu da yapıyor.

Şimdi ise İran’ın bölgedeki artan rolünün “alarm” yarattığı Suudi Arabistan’ın “başta Türkiye ve Katar olmak üzere Sünni devletleriyle görüş ayrılıklarını gidirmekte olduğu” anlatılıyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

“Riyad ve Ankara, 2011 Arap ayaklanmalarının ardından Müslüman Kardeşlerin rolü konusunda görüş ayrılıkları oldu. Türkiye ve müttefiki Katar, Müslüman Kardeşler gruplarını desteklerken Suudi Arabistan ve müttefiki BAE, grubu, yönetimlerine tehdit olarak görüp bölgesel faaliyetlerini baltalamaya çalıştı”

FT, isyancıların kazanımlarına karşın “Esad’ın askeri yenilgisinin pek beklenmediği”ni de belirttiği haberinde “Ancak devrimin başlamasından bu yana ilk defa isyancılar, kuzey ve güneydeki ilerlemelerinin eş zamanlı olduğuna, onların destekçilerinin iki operasyon odasının da koordinasyon yaptığı gibi göründüğüne işaret ediyorlar” derken Türkiye’deki operasyon odasının “Ankara ve Doha, Ürdündekinin ise daha çok Suudi Arabistan ve Batılı müttefiklerce kullandığını” anlatıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@