Ft'ye Göre Çoğu Analist Türkiye'de Sermaye Kontrollerini Beklemiyor

LONDRA (ANKA) – Yükselen piyasalarda yaşanan sıkıntılar, sermaye kaçışlarını engellemek amacıy...

Haberler 10.09.2015, 12:50
Ft'ye Göre Çoğu Analist Türkiye'de Sermaye Kontrollerini Beklemiyor

LONDRA (ANKA) – Yükselen piyasalarda yaşanan sıkıntılar, sermaye kaçışlarını engellemek amacıyla  bazı ülkelerde kontrolleri getirilmesi kaygılarını artırırken çoğu analistler Malezya ve Türkiye’de böyle bir adım atılmasını beklemiyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times, yükselen piyasalarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle bazı ülkelerde sermaye kontrollerinin getirilebileceği yönünde söylentiler başladığını belirtirken “Adil olmak gerekiyorsa, tam sermaye kontrollerinin olası olduğunu düşünen çok az analist var. Ancak çok sayıda yükselen ülkede borcun GSYH’ya oranı yüzde 50 üzerinde bir düzey de iken ve hızla düşen para birimleri, yerel para cinsinden borç yüklerini artırırken ortalıkta bazı işaretler de var” diye yazıyor.

Bu çerçevede ING Financial Markets’te Asya araştırmaları başındaki Tim Condon, Malezya’nın ne yapacağı konusunda karar vermesi bir “zaman meselesi” olduğunu savunurken Cerno Capital, Türkiye’nin sermaye kontrollerini getirmesinin şansını “50-50” olarak görüyor ve böyle bir gelişmenin yükselen piyasalarda “önemli bir kargaşa” yaratacağını öne sürdü.

-“BEKLEDİĞİMİZ BİR SENARYO DEĞİL”-

PSigma Investment Management yatırımlardan sorumlu Tom Becket de, Türkiye’nin “çok meydan okuyan bir siyasi görüşünü ve Suriye sınırındaki sorunlara” dikkat çekerek “İşler daha çok kötüleşirse hiçbir şeyi dışlamam” dese de Türkiye’nin zayıf emtia fiyatlarından yararlanan bir ülke olduğunu söyleyen JP Morgan Asset Management’ın  kıdemli yatırım yetkisi Richard Titherington ise, Türkiye’de bu tür kontroller getirmesi olasılığı için  “beklediğimiz bir senaryo değil” şeklinde konuştu.  (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@