Ft'den Türkiye'ye Ağır Eleştiri

LONDRA(ANKA) -  Uluslararası basın Türkiye’ye yönelik eleştirisel değerlendirmeleriNİ sürdürüyor. Financial Times Gazetesinin dört sayfalık Türkiye eki yayınladı. Ancak ekte yer verilen gazetenin dış politika editörü, tanımış

Haberler 15.04.2015, 12:13
Ft'den Türkiye'ye Ağır Eleştiri

LONDRA(ANKA) -  Uluslararası basın Türkiye’ye yönelik eleştirisel değerlendirmeleriNİ sürdürüyor. Financial Times Gazetesinin dört sayfalık Türkiye eki yayınladı. Ancak ekte yer verilen gazetenin dış politika editörü, tanımış yazar  David Gardner'ın imzasını taşıyan bir yorumda “Ankara artık güvenilir görülmüyor” tezi işleniyor. Gardner “Türkiye'yi geçmişte takdir edenlerin çoğu şimdi büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor ve bu ülkeye kuşkuyla bakıyor" savını öne sürüyor.

David Gardner, BBCTürkçe tarafından yansıtılan yazısına "Türkiye dört yıl önce Orta Doğu'da istikrarın temel taşı olarak görülüyordu. Kökleri siyasi İslama dayanan pragmatik bir hükümetin yönetiminde NATO ittifakının sadık bir üyesiydi, Avrupa Birliği üyeliğine de adaydı. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Batı'da, dış güçlerin şekillendirme çabalarına karşı koyan bölgenin en güvenilir ismiydi...Şimdi tüm bunlar çok uzun bir zaman önceymiş gibi görünüyor..." sözleriyle giriyor.

-“TÜRKİYE’Yİ TAKDİR EDENLERİN ÇOĞU BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞINI YAŞIYOR”-

Dönemin Dışişleri Bakanı olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "komşularla sıfır sorun" politikasının o dönem yere göre sığdırılamadığını, şimdi ise Türkiye'nin neredeyse sorun yaşamadığı komşusu olmadığını savunan Gardner, "Türkiye'yi geçmişte takdir edenlerin çoğu şimdi büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor ve bu ülkeye kuşkuyla bakıyor" görüşünü öne sürüyor. Gardner'ın yazısı şöyle devam ediyor:

"Türkiye geçen yıla kadar Suriye'ye gitmek isteyen gönüllü cihatçıların topraklarını kullanmalarına izin verdi. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) dışındaki grupları kollamış olsa da, IŞİD muhtemelen Türkiye'nin cihat hattı olmadan Suriye ve Irak'ta direniş hareketini domine edemezdi."

Financial Times yazarı bu noktada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Türkiye'nin bir takım oyuncusu olmadığı, hatta IŞİD'i desteklemiş olabileceği izlenimi vermeyi başardığını” iddia ettiği yorumunda Ankara'nın Batılı müttefiklerinin de Erdoğan'ın Rusya lideri Vladimir Putin'i açıkça takdir etmesinden ve Çin ile yakınlaşmasından kaygı duyduklarını savunuyor.

-“ERDOĞAN TÜRKİYE'Yİ AB ÜYELİĞİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR”-

David Gardner, Türkiye'nin AB'yle üyelik müzakerelerinin uzun süredir yavaşlamasında birliğin de ağır sorumluluğu olduğunu belirtiyor ama "Sayın Erdoğan'ın otoriter bir tavırla liberal olmayan bir demokrasiye yönelmesi, hukukun üstünlüğünü sorgulaması, ifade ve gösteri özgürlüğünü tehlikeye atması Türkiye'yi AB üyeliğinden uzaklaştırıyor” savını da dile getiriyor.

Uzmanların Türkiye’nin  üyelik dışında derin bir ilişki üzerinde düşünülebileceği yönündeki değerlendirmelerini aktaran Gardner,  “yeni bir ortaklık modeli oluşturulabilir" görüşüne yer verdikten sonra yazısını "Türkiye böylesi bir ilişkiye tutunabilir. Özellikle de Britanya gibi başka bir üye AB'den ayrılır ve birlikle ilişkilerini yeniden düzenlerse. İşte o zaman Türkiye yalnız olmayacaktır” sözleriyle noktalıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@