Ft Yazarına Göre Mülteciler Azalmaz, Türkiye Yardım Etmezse Merkel'in Sonu Yakın

LONDRA(ANKA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel’in mülteci krizi...

Haberler 27.10.2015, 12:25
Ft Yazarına Göre Mülteciler Azalmaz, Türkiye Yardım Etmezse Merkel'in Sonu Yakın

LONDRA(ANKA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel’in mülteci krizi konusunda izlediği politikalar nedeniyle ülkesinde kendi partisinden dahil karşılaştığı sert eleştiriler sürerken İngiliz Financial Times Gazetesinin tanınmış köşe yazarı Gideon Rachman “Merkel döneminin sonu yakın” öngörüsünde bulundu. Rachman, Merkel'in durumunu düzeltebilmesi için kış aylarında mülteci akınının yavaşlaması ve Türkiye ile yeni düzenlemelere yapılmasını şart görüyor. 

Gideon Rachman, bu yılın başlarında Angela Merkel’in hakkıyla Avrupa’nın en başarılı politikacısı olduğunu iddia edebildiğini, Merkel’in üç secimi ardarda kazandığını, Avrupa’da hakim şahsiyet, ülkesinde ise çok popüler bir siyasetçi olduğunu belirtikten sonra, “Ancak Almanya’yı alt üst eden mülteci krizi muhtemelen Merkel döneminin sonunu getirecek” diyor.

Almanya’ya bu yıl 1 milyondan fazla ilticanın ulaşması olasılığı ile kamuoyunun kaygısı ve Merkel’e yönelik eleştirilerin arttığına işaret eden yazar, Merkel’in yakın siyasi müttefiklerinin başbakanın 2017 genel seçiminden önce görevini bırakmak zorunda kalabileceğini kabul ettiğini söylüyor.

Rachman Merkel’in dört yıl doldurmadan görevinden uzaklaşma olasılığının bulunmasının bir bakıma “çok haksız” bir durum olduğunun, Merkel’in mülteci krizine “cesur ve merhametli” bir tepki gösterdiğinin, insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermeye çalıştığının altını çizdikten sonra “Sorun budur ki Sayın Merkel’in hükümeti açıkça durumun kontrolünü kaybetti” görüşünü dile getiriyor.

Berlin’de “panik” yaşandığını, maliyetlerin arttığını, sosyal hizmetlerin çatladığını, aşırı sağın yükselişte olduğunu da anlatan Rachman, Merkel’in mülteci krizi için Avrupa çapındaki bir çözüm istediğini ancak sert bir direnişle karşıladığını, Almanya’nın AB ortaklarıyla ilişkilerinin kötüleştiğini anlattıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Sayın Merkel hala durumu düzeltebilir mi? Alman hükümeti şanslı olursa kış ayları mülteci akımını yavaşlatarak iltica arayanların kabulünün düzenlenmesi ve başta Türkiye olmak üzere transit ülkelerle yeni düzenlemeler yapılması için bir nefes alma olanağını sağlayabilir.”

Gideon Rachman yorumuna son verirken de mülteci krizinin bir “dönüş noktası” oluşturduğunu düşünüyor ve Almanya’da Merkel yönetiminde yaşadığı “altın çağ sona erdiğini” söylüyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@