Ft Yazarı: Türkiye Sınırı Geçerse İlk Gündem Maddesi Suriyeli Kürtler Olacak

IŞİD’i yenmek için Türkiye’nin de dahil olacağı yeni bir koalisyon kurulması gerektiği öne sürülüyor.

Haberler 01.07.2015, 17:12
Ft Yazarı: Türkiye Sınırı Geçerse İlk Gündem Maddesi Suriyeli Kürtler Olacak

LONDRA(ANKA) – IŞİD’i yenmek için Türkiye’nin de dahil olacağı yeni bir koalisyon kurulması gerektiği öne sürülüyor. Financial Times’in tanınmış köşe yazarı David Gardner, önümüzdeki günlerde İran ile bir nükleer anlaşmaya varılması durumunda ABD’nin Rusya ile birlikte İran, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin dahil olacağı yeni bir koalisyonu oluşturmasını istedi. Bu arada, Gardner, “Türk askerleri Suriye’ye geçerse, ilk gündem maddeleri muhtemelen IŞİD’e karşı en etkin savaşçılar olan Suriyeli Kürtlerin özerk bir bölgeyi sağlamlaştırmalarını önlemek olacak” görüşünü dile getiriyor.

Dış politika uzmanı David Gardner, Suriye-Irak savaş alanlarında IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi eleştirdiği yazısında bu mücadelenin neden yürümediğini anlatırken ABD’nin IŞİD’i bombalamak üzere Avrupalılar ve Sünni Araplarla bir koalisyon oluştururken Irak ordusunun savaşmaması gibi örnekler veriyor.

-“TÜRKİYE TAMPON BÖLGESİ İSTİYOR”-

Bunun ardından  “Ürdün, Suriye’nin güneyinde bir tampon bölge oluşturmak istiyor. Türkiye de kuzeyde böyle bir bölgeyi istediğini söylüyor” diyen Gardner, halbuki ortak tehditlerin bulunduğunu vurgulayarak, “Türk askerleri Suriye’ye geçerse, örneğin, ilk gündem maddeleri, muhtemelen IŞİD’e karşı en etkin savaşçılar olan Suriyeli Kürtlerin, Ankara’nın kabul etmeyeceği uyarısını yaptığı özerk bir bölgeyi sağlamlaştırmalarını önlemek olacak” diye yazıyor.

David Gardner, başarısının anahtarının ise IŞİD’in beslendiği “mezhepi sarmalını" kırmak olduğunu düşünüyor ve “etkin stratejinin" Sünnilerin IŞİD’le savaşmalarından geçtiğini söylüyor. Bunun nasıl sağlanabileceğini anlatırken de şunları söylüyor:

“Önümüzdeki günlerde nihayet İran ile bir nükleer anlaşmaya varılırsa eğer, ABD halen IŞİD’in Kafkasların kuzeyindeki varlığından kaygı duyan Rusya ile birlikte, İran, Suudi Arabistan ve Türkiye dahil olmak üzere tüm dış oyuncuları bir araya getirmeli ve IŞİD’e karşın yeni bir koalisyon arayışına girmeli.”

FT yazarı, bu yeni koalisyonun atması gereken üç adım ise özetle şöyle sıralıyor:

“Sünni-Şii mezhepliğinin zehirini yok etmeli”, “Sünnilere, daha iyi ve daha çok silah dahil olmak üzere destek artırılmalı” ve “Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Iraklı Kürdistan’a büyük miktarda ve daha akıllıca insani yardım sağlanmalı”.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@