Ft: Türkiye'de Kargaşa Yoğunlaşıyor

 

Haberler 10.09.2015, 11:55
Ft: Türkiye'de Kargaşa Yoğunlaşıyor

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de şiddet tırmanırken kaygılar artığı yorumları yapılıyor. Irak ve Suriye’de “kaos” sürerken Türkiye’de “kargaşanın yoğunlaştığını” yazan Financial Times gazetesi, Türkiye’de “şimdiki  ruh halinin,  Haziran genel seçimi sonrasına göre tam bir tezat oluşturduğunu” iddia etti.  Bu arada, haberde Türk devleti ile PKK ile arasındaki çatışmaların daha da tırmanması durumunda bunun “bölgesel sonuçları”nın olacağı ve ABD - PYD ile işbirliğinin zorlaşacağı uyarılarına da yer verildi. 

Financial Times, Türkiye’de güvenlik güçleri ile PKK arasındaki çatışmalar sürerken HDP Genel Merkezi ve diğer bürolarıyla Hürriyet gazetesine yönelik saldırılara vurgu yaptı ve “Komşu Suriye ve Irak’ta kaos sürerken yoğunlaşan kargaşa,  birçok Türk’ün ülkenin savaş mağlubu 1990’lı yıllara dönmekte olup olmadığını sormalarına yol açıyor” diye yazdı. Gazete şu yorumu yaptı:

-GÜNEYDOĞU’DAKİ “SAVAŞ YILLARCA GÖRÜLMEYEN BİR YOĞUNLUĞA ULAŞTI”-

“Şimdiki  ruh hali, birçok Türk’ün hiçbir partinin çoğunluğu sağlamamasının ülkeyi bir koalisyon hükümetine iteceği ve sosyal kutuplaşmayı azaltacağı umudunu dile getirdiği Haziran genel seçimi sonrasına göre, tam bir tezat oluşturuyor. Bunun yerine koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı, yeni bir seçim 1 Kasım için öngörülüyor ve Güneydoğu’daki savaş yıllarca görülmeyen bir yoğunluğa ulaştı.”

FT, haberinde ABD merkezli düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein’in görüşlerine de yer verdi.  Stein, halen “dağ ve kentler” olmak üzere “iki cephede" meydana geldiğini dediği Kürt ihtilafının,  “ordunun Cizre’de yapmaya çalıştığı gibi Doğu ve Günedoğu’daki kent merkezlerine kuvvet konuşlandırması durumunda tırmanabileceğini” savundu.

“Gerilim o noktaya ulaşırsa bölgesel sonuçları olacağını ve ABD’nin YPD ile işbirliğini zorlaştıracağını” öne süren Stein, “PKK’nın Suriye’deki kardeş örgütü” olarak nitelediği YPD’nin IŞİD’le mücadelede “en etkin güçlerden biri” olduğunu da belirtti. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@