Ft: Türkiye İle İstihbarat İşbirliğinin ‘En Problemli Unsurlardan Biri'

LONDRA(ANKA) – Tüm Avrupa’yı sarsan Paris’teki kanlı sald...

Haberler 18.11.2015, 12:40
Ft: Türkiye İle İstihbarat İşbirliğinin ‘En Problemli Unsurlardan Biri'

LONDRA(ANKA) – Tüm Avrupa’yı sarsan Paris’teki kanlı saldırılara ilişkin istihbarat tartışmaları sürerken Financial Times Gazetesi, ölen teröristlerden Ömer İsmail Mustafa konusunda Türkiye’nin  tekrarladığı uyarılara rağmen Fransa’nın ancak eylemden sonra ek bilgi istediğini vurgularken “Türkiye ile istihbarat işbirliği ve paylaşımı, IŞİD’le savaşan Avrupa ülkeleri için meydan okumanın en problemli unsurlardan biri olmaya devam ediyor” görüşünü öne sürüyor.  

İngiliz gazetesi Financial Times’in savunma ve güvenlik Editörü Sam Jones’ın kalemi aldığı analizde Paris saldırılarına ilişkin olarak “Sistemdeki aksaklıklar, istihbarat teşkilatlarının komployu ortaya çıkarmamasına neden oldu gibi” diyor.

“Avrupa, İslamcı teröristlerin görülmemiş tehdidi ile yüzyüze. O kadar ki Fransa’nın iç istihbarat teşkilatı, geçen ay her cihatçı komplonun durdurulamayacağı uyarısında bulunmuştu” sözlerini de kullanan Jones, Paris saldırılarına ilişkin olarak yaşanan istihbarat aksaklıklarının örneklerini verirken Türkiye’nin Ömer İsmail Mustafa ile ilgili yaptığı uyarılara da vurgu yapıyor.

Türk hükümetinin “Fransa yetkililerince “radikal” olarak bilinen Ömer İsmail  Mustafa’nın oluşturduğu riskler konusunda Fransa’ya üç defa uyardığına” dikkat çekilen analizde “Türkler, Ekim 2014’te IŞİD’in Suriye’deki terör planlama hücreleriyle arasında bağını tespit ettikten sonra Mustafa’nın ‘bir terör şüphelisi’ olduğunu söylediler. Geçen yılın Aralık ayında da hakkında Fransızlara bir uyarı daha yaptılar. Bu yılın Haziran ayında tekrarladılar” denildikten sonra şu görüşü dile getiriyor:

“Fransızlar ise, saldırı sonrasına kadar Türklerden ek bilgi talep etmediler. Türkiye ile istihbarat işbirliğini ve paylaşımı, IŞİD’le savaşan Avrupalı ülkelerin karşı karşıya bulunduğu  meydan okumanın en problemli unsurlarından biri olmaya devam ediyor.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@