Ft: "hdp Her Taraftan Kuşatıldı"

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de kaygı verici gelişmeleri yakından izl...

Haberler 11.09.2015, 10:30
Ft:

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de kaygı verici gelişmeleri yakından izleyen Batı’nın önde gelen gazetelerinden Financial Times, HDP'nın durumu üzerinde duruyor ve "Şiddet tırmanırken, Kürt partisi her taraftan kuşatıldı" diyor. HDP heyetinin Cizre’de polis tarafından durdurulduğuna dikkat çeken gazete,  “Manzara üç ay önceki seçimlerde kalıpları yıkan ancak şimdi devlet ile militanlar arasında sıkışan HDP'nin yaşadıklarını özetliyor” yorumunu yapıyor.

İngiliz gazetesi,  HDP heyetinin Cizre’ye girme girişimine dikkat çekerek aralarında Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu HDP’li milletvekillerinin Cizre kırsalında polis tarafından durdurulduğunu belirtiyor ve "Manzara üç ay önceki seçimlerde kalıpları yıkan ancak şimdi devlet ile militanlar arasında sıkışan HDP'nin yaşadıklarını özetliyor. Partinin Eş Başkanı, bazı milletvekilleriyle, polis tarafından kuşatılan bir çorak bir bayırda saatlerce mahsur kaldı" ifadelerini kullanıyor.

Savcılığın Demirtaş’ın dokunulmazlığının kaldırılmasını istediğini de anlatan gazete, "BBCTürkçe’nin yansıttığı haberinde Demirtaş’ın, hakkında getirilen suçlamalarla 19 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğine işaret ederken de  "Bu, Haziran'daki seçimlerde parlamentoda önemli bir temsil hakkı kazanan ve AKP'yi 2002'den beri elinde tuttuğu meclis çoğunluğundan eden parti için sert bir düşüş oldu” diyor.

Buna karşın gazete, HDP için, "Eğer parti 1 Kasım'daki erken seçimlerde halk desteğini koruyabilirse, Erdoğan'ın Türkiye'nin tartışmasız lideri olduğu günlerin sonu gelir” iddiasında bulunduğu haberinde Washington merkezli düşünce kuruluşu Woodrow Wilson'ın Orta Doğu Programı Direktörü Henri Barkey, 'PKK'nın komutanları Kürt hareketinin liderliğini HDP'ye bırakmak istemiyor. Erdoğan da HDP'nin başarısını engellemek istiyor” görüşünü de aktarıyor.

Financial Times ayrıca, kamuoyu yoklamalarının HDP’nin Haziran seçimlerindeki yüzde 13'lük oy oranını koruduğuna işaret ettiğini belirterek, "AKP'nin sert tutumu da işe yaramış görünüyor. Anketlere göre partinin desteği seçimlerindekine kıyasla 3-4 puan arttı. Ama bu oran, çoğunluğu sağlamasına yetmiyor” diyor. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@