Ft: Ab Noel Baba Gibi Türkiye'yi Siyasi Hediyelere Boğacak

LONDRA(ANKA) -  Avrupa Birliği’nin mülteci konusunda yardım karş...

Haberler 15.10.2015, 10:00
Ft: Ab Noel Baba Gibi Türkiye'yi Siyasi Hediyelere Boğacak

LONDRA(ANKA) -  Avrupa Birliği’nin mülteci konusunda yardım karşılığında Türkiye’yi “siyasi hediyelere boğacağı” öne sürülüyor. İngiliz Financial Times Gazetesi,  AB’nin içinde bulunduğu büyük siyasi krizin, insan hakları konusunda “gözden düşmüş olan Türkiye'yi AB ile uzun zamandır olmadığı kadar yakınlaştırdığı” yorumunu yapıyor.

Financial Times Gazetesi, mülteci sorununun ana gündem olduğu AB zirvesinin hemen öncesi yayınladığı habere "Avrupa bugün Recep Tayyip Erdoğan'ın otoriter eğilimlerini bir kenara bırakacak ve göçmenler konusunda yardımına karşılık ona siyasi hediyeler teklif edecek" savıyla giriyor.

AB’nin içinde bulunduğu büyük siyasi krizin, insan hakları konusunda “gözden düşmüş olan Türkiye'yi AB ile uzun zamandır olmadığı kadar yakınlaştırdığını” savunan gazete,   şunları söylüyor:

"Yetkililer Brüksel'deki zirve öncesi Ankara'da bir araya gelerek mülteciler konusunda bir eylem planı üzerinde çalıştılar. Plan sınır kontrollerini artırarak, kayıt işlemlerini düzenleyerek ve Türkiye'deki yaklaşık 2 milyon mülteciye orada kalmaları için teşvikler vererek, Avrupa'ya olan düzensiz mülteci akınını kontrol altına almak."

İngiliz gazetesi, BBCTürkçe’nin yansıttığı haberinde Türkiye’nin sağlayacağı yardımın karşılığında ise Türkiye'ye "uzun zamandır karşılık bulamadığı talepleriyle ilgili" bir dizi siyasi hediye verileceğini öne sürerken bu “hediyeleri” şöyle sıralıyor:

"Finansman, hızlandırılmış vize serbestisi, AB'li liderlerle toplantılar ve AB üyeliği müzakerelerinin yeniden canlandırılması.”

Financial Times'ın bildirdiğine göre, Türk yetkililer bu "hediyeler" karşısında bile pazarlığa devam ediyor ve "karar vermek için acele etmeyeceklerini söylüyor".

Gazeteye konuşan AB'li bir diplomat ise,  AB'li yetkililerin 2 ay öncesine kadar, “otoriter yönelimleri” dolayısıyla Erdoğan'a “dokunmak istemediklerini", son günlerde ise Erdoğan'ın Avrupa'nın önde gelen liderleriyle yemeklere katılıp toplantılara girdiğini söyledi. 

Haberde “görüşmelere yakın üst düzey bir yetkiliye” atfen de "AB çok paniklemiş olmalı. Şu ana kadar Türkiye'ye hiç bu kadar dostane davrandıklarını görmemiştim. Erdoğan'ı hediyelere boğuyorlar. Noel Baba gibiler” ifadelerine yer veriliyor.

-“İNSAN HAKLARI KARNESİNİ ELEŞTİRMEKTEN GERİ DURMAYA KADAR VARDI”-

AB'nin bu tavrının Erdoğan'ın insan hakları karnesini eleştirmekten geri durmaya kadar vardığını öne süren gazete, "Brüksel 14 Ekim'de yayınlanması beklenen Türkiye'nin İlerleme Raporu'nu erteleme kararı aldı. Raporun Türkiye'de demokrasi karşıtı uygulamalara ciddi eleştiriler içereceği tahmin ediliyordu" diye yazıyor.

Gazeteye göre Türkiye'nin "güvenli ülkeler" listesine eklenmesinin de tüm AB liderlerince kabul edilmesi bekleniyor. Bu sayede Avrupa ülkelerinin Türkiye'den kendilerine yapılacak olan sığınma taleplerini reddetmeleri kolaylaşacak.

Ancak Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerinde yeni başlıkların açılması ve Türkiye'ye sağlanan fonlarda ciddi artış gibi konularda AB ülkeleri arasında hala fikir birliği sağlanamadığına dikkat çekiliyor.

-“EN TARTIŞMALI MADDE VİZE”-

En tartışmalı maddenin ise Türkiye'nin belli şartları yerine getirmesi ve AB'ye yasal olmayan yollardan giren Suriyelileri geri almayı kabul etmesi karşılığında Türkiye vatandaşlarına Schengen vizesi zorunluluğunun kaldırılması olduğu bildiriliyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@