‘Fransa'yla Abd, Kıbrıs Ve Girit'i Harekat Üssüne Dönüştürüyor'

MOSKOVA (ANKA) – Paris’teki kanlı saldırılarla sarsılan Fransa ile ABD ve müttefik gü&cced...

Haberler 17.11.2015, 10:35
‘Fransa'yla Abd, Kıbrıs Ve Girit'i Harekat Üssüne Dönüştürüyor'

MOSKOVA (ANKA) – Paris’teki kanlı saldırılarla sarsılan Fransa ile ABD ve müttefik güçlerin Suriye’ye yönelik yeni askeri adımlara Girit'te hazırlandığı öne sürülüyor. “Girit'in Souda NATO Askeri Üssü'nde büyük bir hareketlilik göze çarpıyor” diyen Rus medyası, “Kıbrıs da ilerleyen günlerde Fransa, ABD ve Batı'nın yeni planları için kritik rol oynayacak” savlarını yansıtıyor.

Rus devletine ait Sputnik haber ajansına konuşan Yunan kaynaklar, Girit’te görünen hareketliliğin Paris'teki saldırılarla ilgili olduğunu belirttiler. Yunanistanlı gazeteci Apostolos Tomaras da, gelişmeleri Sputnik’e değerlendirken önümüzdeki Perşembe günü Fransa Donanması'nın dev uçak gemisi “Charles De Gaulle”ün Kıbrıs açıklarına demirleyeceğini söyledi.

Haberde “Kıbrıs Suriye'deki harekat için Fransa'ya destek sunacak. Fransa'nın dev uçak gemisine, Kıbrıs açıklarında Fransa donanmasının modern savaş gemileri eşlik edecek” savları da dile getiriliyor.

-“GİRİT VE KIBRIS YENİ HAREKATIN ANA ÜSSÜ”-

Tomaras'a göre, Suriye'de vuku bulacak yeni gelişmeler bağlamında önümüzdeki günlerde Girit ve Kıbrıs (Rum Kesimi) kritik rol oynayacaklar. Girit'in Souda Üssü'nde halihazırdaki büyük hareketliliğe dikkat çeken gazeteci, ilerideki günlerde benzer hareketliliğin Kıbrıs'ta da yaşanacağına dikkat çekiyor.

“Charles De Gaulle” uçak gemisinin Kıbrıs açıklarına demirlemesi başlı başına tarihi önem arz eden bir olay” diyen Tomaras’a göre “Önümüzdeki hafta Kıbrıs açıklarına gelmesi beklenen uçak gemisine, 2 Fransız denizaltısı ve 2 savaş gemisi eşlik edecek. Ayrıca, Kıbrıs'a ulaşan son bilgiler, Kıbrıs açıklarında Fransız Donanmasına başka Batılı ve müttefik güçlerin de destek verebileceği yönünde”.

-“LİMASOL AKROTİRİ ÜSSÜ YENİ HAREKATA HAZIRLANIYOR”-

Sputnik, ayrıca “Lefkoşa'daki son bilgiler (Rum Kesimi'ndeki), Limasol'daki İngiliz Akrotiri Üssü'nde de yoğun bir hareketliliğin gözlemlendiği” değerlendirmesine yer verdiği haberinde önümüzdeki günlerde Limasol Üssünün Suriye'deki yeni harekat ve DEAŞ ile mücadele kapsamında devreye girebileceği savlarını aktarıyor.

Kıbrıs'a çeşitli batılı başkentlerden ve Atina'dan ulaşan son bilgilerin, ABD ve diğer müttefik ülkelerin de Girit ve Kıbrıs üzerinden Suriye'deki terörist unsurları desteklemek için hazırlık içerisinde olduklarına işaret ettiği belirtilirken benzer bir durumun 2013 yılında yaşandığına dikkat çekiliyor.

-“YUNANİSTAN RUSYA'YA DESTEK SUNABİLİR”-

Sputnik, “Kritik öneme haiz son gelişmeler çerçevesinde, Atina'daki diplomatik ve savunma odaklı kaynaklarda dillendirilen yeni bir iddiaya değinmekte yarar var” dedikten sonra şunları belirtiyor:

“Henüz teyit edilmemiş bir bilgiye göre, ilerleyen günlerde, NATO'nun ve ABD'nin desteğiyle Yunanistan, Rusya Donanması'na ve Hava Kuvvetleri'ne Suriye'deki operasyonlar için destek sunabilir. Bazı Yunanistanlı kaynaklara göre, Moskova'ya Atina tarafından verilecek destek dâhilinde, Rus askeri Girit'ten faydalanabilir.”

-“YUNANİSTAN OPERASYONLARDA YER ALMAYACAK”-

Buna karşın, Yunanistan Savunma Bakanlığının Atina’nın hiçbir durumda İslam Devleti'ne karşı askeri operasyonlarda yer almayacağını açıkladığına dikkat çeken Sputnik, “Atina'nın bu yeni çıkışı, uluslararası terörle mücadelede Yunanistan'ın müttefiklerine teknik destek sunmayacağı anlamına gelmiyor. Atina yeni açıklamasıyla, sadece askeri operasyonlarda birebir, aktif ve fiili olarak yer almayacağını açıklamış durumda” diyor. (ANKA)

(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@