Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve: İstihbarat Zaafı Yok

PARİS(ANKA) – Türk yetkililerin, 129 kişinin ölümüne yol açan Paris’teki ...

Haberler 17.11.2015, 13:40
Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve: İstihbarat Zaafı Yok

PARİS(ANKA) – Türk yetkililerin, 129 kişinin ölümüne yol açan Paris’teki kanlı saldırıları gerçekleştirenlerden Ömer İsmail Mostefai hakkında son bir yılda iki defa Fransa’yı uyardığı ancak yanıt almadığı yönündeki bilgilerin yankıları sürerken Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, istihbarat zaafının bulunmadığını savundu ve saldırıların Fransa'nın "istihbarat teşkilatlarının bilmediği kişilerce düzenlendiğini" söyledi. 

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, ülkeyi sarsan Paris’teki intihar saldırıları konusunda istihbarat zaafı olduğu suçlamalarını reddetti. Fransızları korumak amacıyla ülke çapında 115 bin polis, jandarma ve asker görevlendirdiklerini belirten Bakan, “Bizim ülkemize ve Avrupa’ya savaş ilan eden oyuncuların karşısında sıfır risk diye bir şey yok” sözlerini kullandı.

Aylarca soruşturmalar yürüttüklerini, Suriye’den dönenleri gözaltına aldıklarını, saldırıları gerçekleştirmek isteyenleri etkisiz hale getirmek için harekete geçtiklerini anlatan Fransız Bakan, “Yaz aylarında altı saldırıyı önledik” dedi.

İçişleri Bakan, Paris’teki saldırıların Fransa’nın ulusal toprakları dışında hazırlandığını ve Fransız istihbarat teşkilatlarınca bilinmeyen kişilerce gerçekleştirildiğini belirtirken de “bu kişilerden bazıları biliniyorsa da bunun terör bağlamında olmadığını” söyledi.

Fransız basını ise, istihbarat eksikliklerine vurgu yapmayı sürdürüyor. Cazeneuve’nin açıklamalarını yansıtan Le Figaro Gazetesi, Türk yetkililerinin saldırılardan önce Ömer İsmail Mostefai hakkında Fransız meslektaşlarına iki defa bilgi aktardıklarını söylediklerini anımsatıyor ve  “Cuma günü gerçekleşen saldırılar ile ilgili soruşturma ilerleyince aksaklıklar ortaya çıkıyor” diye yazıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@