Faz: Türkiye, Mülteci Probleminin Bir Parçası

FRANKFURT/BERLİN(ANKA) -  Suriyeli mülteci akınının ciddi bir sorun ol...

Haberler 28.09.2015, 17:15
Faz: Türkiye, Mülteci Probleminin Bir Parçası

FRANKFURT/BERLİN(ANKA) -  Suriyeli mülteci akınının ciddi bir sorun olarak yaşandığı Almanya’da basın Türkiye'nin mülteci politikasını mercek altına alıyor. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung, Türkiye için “mültecin probleminin bir parçası” iddiasında bulunuyor. Gazete, “Türkiye'nin sınırlarını daha iyi denetlemeye ikna edilmesiyle Müslümanların Avrupa yönündeki göçünün frenlenebileceğini beklemek hata” yorumunu yapıyor.  

Frankfurter Allgemeine Zeitung, “Avrupa'nın Türkiye'nin desteği olmadan mülteci krizinin üstesinden gelemeyeceği doğru. Ancak Türkiye'nin sınırlarını daha iyi denetlemeye ikna edilmesiyle Müslümanların Avrupa yönündeki göçünün frenlenebileceğini beklemek hata” dediği yorumunda DWelle'ye göre şunları söylüyor:

“Sonuç alınabilmesi için Türkiye'nin ülkesindeki sığınmacıların hukuki ve fiili durumlarını düzeltmesi gerekir. Türkiye sığınmacılara sadece müsamaha etmek yerine onlara resmin mülteci adayı statüsü tanımalı ve onlara entegrasyon ve ilerde Türk vatandaşlığına alınma imkanı tanımalıdır. Ama Ankara buna yanaşmıyor.”

Alman gazetesi, Türkiye’nin hukuki çerçeve nedeniyle sadece Avrupalılara mülteci adayı statüsü verdiğine işaret ettikten sonra “Türkiye, İslam ülkelerinden gelen sığınmacılara perspektif sunmadığı sürece sığınmacıların çoğu günün birinde eşit vatandaşı olma ümidini taşıdığı bir ülkede yaşamak için Türkiye'den ayrılacak” görüşünü dile getiriyor.

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara sağladığı hizmetlere dikkat çekip “Hükümet sığınmacılara yaklaşımdan dolayı övgü alıyor” dedikten sonra “Sunduğu barınma imkanları ise Türkiye'nin iltica politikasını tam yansıtmıyor. Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin yüzde 80'i dış dünyadan tecrit edilmiş kamplarda değil, kaderine terk edilmiş bir şekilde yaşıyor” diye savunulduğu yorumda şu savlar da öne sürülüyor:

“Türkiye'nin göç ülkesi olup ona göre davranıp davranmayacağını öğrenmek gerekir. Son zamanlarda Batı'nın güvenilir ortağı olmaktan uzaklaşan Türkiye Cumhurbaşkanı ile pazarlık yapılıp yapılamayacağı da ayrı bir mevzu.”

FAZ,  “Ankara, Kürt azınlık karşısında izlediği saldırgan politikasını değiştirmediği takdirde, Avrupa yakında daha yoğun mülteci akınına uğrayacaktır” iddiasında bulunduğu yorumda Güneydoğu’da yaşanan çatışmalara dikkat çekerek “Gerginlik daha da artarsa Avrupa mülteci krizine çözüm bulma çarelerini yeni bir mülteci akınına yol açmak üzere olan bir liderle görüşmek zorunda kalacaktır” görüşünü de ekliyor. (ANKA)

(CN/AYÇ) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@