Faruk Loğoğlu: Merkel Sığınmacı Konusunu Türkiye'nin Üstüne Yıkmaya Geliyor

MOSKOVA(ANKA) –ABD’de mülteci krizi sürerken Almanya Başba...

Haberler 14.10.2015, 10:40
Faruk Loğoğlu: Merkel Sığınmacı Konusunu Türkiye'nin Üstüne Yıkmaya Geliyor

MOSKOVA(ANKA) –ABD’de mülteci krizi sürerken Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Pazar günü Türkiye’ye yapacağı ziyareti değerlendiren CHP eski milletvekili emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Merkel’in ziyaretinden Türkiye’nin çıkarına yönelik bir şey beklenmemesi gerektiğini belirterek “Merkel sığınmacı konusunu Türkiye'nin üstüne yıkmaya geliyor” dedi. 

Merkel’in ziyaretini Sputnik’e değerlendiren Faruk Loğoğlu, Merkel’in ağırlıklı olarak sığınmacılar konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geldiğini söyledi ve "Diğer bütün konular garnitür vazifesi görecek" şeklinde konuştu.

Sığınmacılar konusunda Avrupa'nın özellikle de Almanya'nın gözünün çok korktuğunu ifade eden Loğoğlu, Almanya'da sınırlı sayıda sığınmacı alma kararının dahi hem siyasi çevrelerde hem de toplumda çok ağır tepkiler aldığını anımsatarak, "Hem Avrupa'nın ağır topu olma sıfatıyla hem en fazla mülteci alacağını ilan eden ülke olarak Merkel, gayet açık söylüyorum sığınmacılar konusunu Türkiye'nin başına yıkmak üzere Türkiye'ye geliyor" dedi.  Loğoğlu şöyle devam etti:

"Çünkü Avrupa'nın sığınmacı alma kapasitesi var, ama yeteneği yok. Sığınmacı alma ve iradesi olmadığı için böyle düşünüyorum. Ayrıca bunu Türkiye'ye şu veya bu şekilde kabul ettirebileceklerini düşünüyorlar. Şu veya bu şekildenin içinde bir, önerilecek bir miktar para olacak. İki, şu gibi konular: Hazırlanacak yeni kamplar konusunda size yardımcı olacağız gibi. Bir üçüncü konu daha var. Türkiye geri kabul anlaşması imzaladı. Onun karşılığında sözde 2-3 yıl sonra yeni bir değerlendirmeye tabi olmak üzere uygulamaların bir vize muafiyeti almıştı. Bu geri kabul anlaşması doğrudan doğruya Suriyeli sığınmacılar veya Türkiye'nin bu konudaki tutumunu etkilemiyor, ama bir şekilde onu da gündeme getirecekler. Onu da başımıza kakacaklar, ileri sürecekler. Merkel Türkiye'yi sıkıştırmaya geliyor, sığınmacılar konusunu Türkiye'ye yıkmaya geliyor."

 -“MERKEL TÜRKİYE'YE MEZE TABAĞI SUNACAK”-

Loğoğlu,  Merkel'in ziyaretinde “Türkiye'ye para yardımı yaparız, AB ile ilgili belki şu faslı açarız” gibi “hafif bir meze tabağı” sunacağını düşündüğünü anlattığı değerlendirmesi sırasında da sığınmacılar konusunu kaynağında kurutmak için bütün ilgili ülkelerin Suriye'de bir siyasi çözüm yani savaştan barışa yönelik bir politika değişikliği yapması gerektiğini de ifade etti.(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@