Euobserver: Vize'nin 2016'da Kaldırılması Olasılığı Düşük

BRÜKSEL(ANKA) – Avrupa’da yaşanan mülteci krizinin ç...

Haberler 16.10.2015, 13:40
Euobserver: Vize'nin 2016'da Kaldırılması Olasılığı Düşük

BRÜKSEL(ANKA) – Avrupa’da yaşanan mülteci krizinin çözümüne katkısı karşılığında Türkiye'ye 1 milyar euroluk finansal yardımı öneren AB liderlerinin ek 2 milyar euroyu vermeye itiraz etmemeleri dikkat çekti. AB konularını irdeleyen  EUObserver, AB, Ankara'nın daha yüksek yardım talebinin kabul etse de Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluğunun 2016 yılında kaldırılması olasılığının “düşük” olduğunu belirtirken bunun nedeni olarak da böyle bir adıma AB’deki yaygın muhalefete ve Türkiye’de yaşananlara işaret ediyor.

Brüksel’de yayın yapan EUObserver, AB  liderlerinin Perşembe günü düzenlenen zirvede Türkiye’ye “ek iki milyar euroya verilmesine itiraz etmediklerini” belirtirken “Ancak paranın nasıl toplanacağına ilişkin ayrıntılar görüşülmesi lazım” dedi.

Türkiye’nin 3 milyar euro tutarındaki yardımın yanısıra AB üyelik sürecini hızlandırmak ve vize zorunluğunun gelecek yıl son bulmasını istediğini anlatan EUObserver “vizeyi kaldırılması için resmi son tarih Ekim 2017 için belirlendi ve değişmesi beklenmiyor” sözlerini kullandı.

Haberde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın “Türkiye ile vize serbestisi ile ilgili sürecin hızlandırılacağı konusunda mutabık kaldık. Kriterler ise değişmedi” sözleri aktarıldıktan sonra "Bir AB yetkilisi, 'bu, görüşmelerin yılda bir kez yerine iki kez yapılacağı demektir' dedi. Ancak vizenin 2016 yılında kaldırılması olasılığı düşük, AB’deki yaygın muhalefet ve Erdoğan’ın büyüyen otoriter eğilimleri göz önünde tutulursa...” deniliyor.

EUObserver, ayrıca Türkiye’de “gazetecilerin cezaevine gönderildiğini, Kürt azınlığa baskı yapıldığını” yazdığı haberinde Ankara’da 10 Ekim’de gerçekleşen kanlı saldırıya işaret ederken de Ankara’nın terör saldırısı konusunda getirilen “medya karartması”na ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’in karar için sarf ettiği “ifade özgürlüğüne büyük darbe” sözlerine dikkat çekiyor.

-MİLYONLARCA MÜLTECİ OLASILIĞI TÜRK HÜKÜMETİNE “ELEŞTİRİLERİ YUMUŞATTI”-

Bunun ardından ancak milyonlarca Suriyeli mültecinin Türkiye’den AB’ye ulaşması olasılığının “Erdoğan’ın şahin hükümetine yönelik eleştirileri yumuşattığı” yorumunu da yapan EUObserver, “eleştirisel” dediği AB İlerleme Raporu’nun açıklanmasının “muhtemelen” Türkiye’deki seçimlerin sonrasına ertelendiğini” de söylüyor.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@