Euler Hermes: Türkiye Bu Yıl Yüzde 4.3 Büyüyecek

ANKARA(ANKA) – Euler Hermes, Türkiye’nin bu yıl yüzde 4.3 büyüme elde edeceği tahmininde bulundu. EH, “Ancak, çok hızlı ve döviz kurunda zayıflığa yolaçan parasal gevşemenin mevcut hızında aşağı yönlü risk de açık ve 2014’tek

Haberler 02.04.2015, 12:48
Euler Hermes: Türkiye Bu Yıl Yüzde 4.3 Büyüyecek

ANKARA(ANKA) – Euler Hermes, Türkiye’nin bu yıl yüzde 4.3 büyüme elde edeceği tahmininde bulundu. EH, “Ancak, çok hızlı ve döviz kurunda zayıflığa yolaçan parasal gevşemenin mevcut hızında aşağı yönlü risk de açık ve 2014’teki yavaşlama şirketler üzerinde geciken etkisini göstermeye devam edecek” değerlendirmesi yaptı.

Euler Hermes’in haftalık ihracat risk görünüm raporuna göre kamu tüketim rakamları seçimlerle bağlantılı harcamalar dolayısıyla oldukça yukarıda tutuldu.

EH, “2015’te reel GSYH’nın düşük petrol fiyatları ve para politikasında gevşemenin iç talebi güçlendirecek olması sonucu yeniden yüzde 4.3’e yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak, çok hızlı ve döviz kurunda zayıflığa yolaçan parasal gevşemenin mevcut hızında aşağı yönlü risk de açık ve 2014’teki yavaşlama şirketler üzerinde geciken etkisini göstermeye devam edecek” dedi.

Raporda iç talebin sıkı para politikası ve zayıf TL nedeniyle zayıf kaldığı, kuruluşun yüzde 2.9 olan 2014 büyüme rakamını da önceden yüzde 2.8 olarak tahmin ettiği kaydedildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@