Eu Liderlerinin Gündeminde Mülteci Krizi Ve Türkiye'yle Anlaşma Var

NEW YORK/ANKARA(ANKA) – Avrupa Birliği’nin mülteci akınını durd...

Haberler 22.09.2015, 12:25
Eu Liderlerinin Gündeminde Mülteci Krizi Ve Türkiye'yle Anlaşma Var

NEW YORK/ANKARA(ANKA) – Avrupa Birliği’nin mülteci akınını durdurmak için Türkiye'yi "insan kaçakçılığını bastırmaya cesaretlendirecek" bir anlaşlama üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Mülteci krizinden etkilenen AB üyelerinden Hırvatistan’ın  Dışişleri Bakanı Vesna Pusic, “Türkiye, o kadar Suriyeli mülteciyi barındırdıktan sonra kesinlikle daha çok finansal yardıma layık” derken AB liderlerinin Türkiye ile önümüzdeki haftalarda mülteci akınını durduracak bir anlaşmaya varmalarını beklediğini de söyledi. Bu arada, iki AB yetkilisi yarın düzenlenecek zirve sırasında AB liderlerinin yemeğinde Türkiye ile ilgili “siyasi bir görüşme" yapılmasının beklendiğini ifade etti.  

Mülteci krizine çözüm bulmak amacıyla yarın Brüksel’de düzenlenecek gayrı resmi AB Zirvesinin gündeminde AB ülkelerine akın eden mültecilerin geldiği Türkiye de önemli bir başlık oluşturacak. AB liderleri, zirvede hem 160 bin mültecinin üye ülkeler arasında dağıtılması hem de mülteci akınına son verilmesine yönelik önlemleri ele alacak.

Bu çerçevede, Türkiye ile önemli miktarda yardım öngören bir anlaşmanın yapılması öngörülüyor. AB Komisyonu’nun geçen hafta Türkiye’ye 1 milyar euroya kadar ulaşan bir yardım söz konusu olabileceğini söylemişti. Bu arada, Wall Street Journal Gazetesine konuşan iki AB yetkilisi de, zirve sırasında AB liderlerinin bir araya geleceği yemekte Türkiye ile ilgili “siyasi bir görüşmenin" yapılmasının beklendiğini doğruladı.

AB’deki bu gelişmeleri yansıtan WSJ ayrıca mülteci akından en çok etkilenen AB devletleri arasında bulunan Hırvastistan’ın Dışişleri Bakanı Vesna Pusic’in gazeteye yaptığı açıklamalara da yer veriyor.  Pusic, AB liderlerinin Türkiye ile önümüzdeki haftalarda mülteci akınına son verecek bir anlaşmaya varmalarını beklediğini belirtti.

-TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER “EN ÖNEMLİ MESELE”-

Türkiye ile görüşmelerin yapılması için adımların atıldığını vurgulayan  Pusic şöyle konuştu:  

“Bu en önemli mesele. Bu insanlar Türkiye üzerinden geliyor ve Türkiye o kadar çok sayıda Suriyeli mülteciyi barındırdıktan sonra daha fazla finansal yardıma layık. AB liderlerinin bir çözüm bulmalarını ve önümüzdeki haftalarda Türkiye ile nihayet akını durduracak bir anlaşmayı sağlamalarını bekliyorum.”(ANKA)

(CN/ÖZK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@