Eta Ve Ira'nın Siyasi Partileri Hiç Hükümete Girememişti

HDP’nin “seçim hükümetinde” dört bakanla temsil edilmesi tartışılırken sık sık çözüm için Türkiye’ye örnek gösterilen İrlanda ve Bask’ta kurulan ve gücünü IRA ile ETA adlı terör örgütlerinden alan siyasi partilerin ulusal hükümetlerde yer alıp almadıkları sorusu gündeme geldi.

Haberler 20.08.2015, 12:54
Eta Ve Ira'nın Siyasi Partileri Hiç Hükümete Girememişti

ANKARA(ANKA) – HDP’nin “seçim hükümetinde” dört bakanla temsil edilmesi tartışılırken sık sık çözüm için Türkiye’ye örnek gösterilen İrlanda ve Bask’ta kurulan ve gücünü IRA ile ETA adlı terör örgütlerinden alan siyasi partilerin ulusal hükümetlerde yer alıp almadıkları sorusu gündeme geldi.

Tamamen ilgisiz ve farklı yapılarda olmalarına karşın Türkiye’deki terör sorununun çözümü için ısrarla örnek arayışlarında gündeme gelen BASK ve Kuzey İrlanda modelleri, bu bölgelerdeki teröre kaynaklık eden örgütler ve onların siyasi kanadı olduğunu iddia eden partilere karşı sert önlemler aldı. Silah bırakma şartıyla belli haklar verilmesine karşın İspanyol ve İrlandalı terörist temsilcileri o ülkelerin ulusal hükümetlerinde bakanlık koltuğu edinemedi, sadece belediyelerde yönetime gelebildi.

İspanya’nın kuzey batısı ile Fransa’nın güney batısını koparmayı amaçlayan İspanyol ETA örgütü terörist örgütler listesine de alınarak uzun yıllar faaliyet gösterdi. ETA’nın siyasi kanadı ise Herri Batasuna adlı parti idi. Bu parti İspanyol parlamentosuna birkaç milletvekiliyle girmelerine karşın ulusal hükümette hiçbir şekilde sandalye alamadı. Daha sonra tanınan özerklik çerçevesinde Bask bölgesinde yerel düzeyde ise başka milliyetçi partiler iktidara geldi. Liderlerinin suikastler sonucu hayatını kaybettiği Batasuna 2003’te kapatıldı, bu cezayı AİHM de onayladı. ETA 850’ye yakın ölümden sorumlu tutuluyor.

İrlanda Kurtuluş Örgütü’nün siyasi kanadı Sinn Fein’in ise federal yapısı nedeniyle Birleşik Krallık hükümetinde ortak olması zor. Genel Başkanı Gerry Adams’ın hapse de atıldığı Sinn Fein ancak Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinde IRA’nın silahları bırakması şartıyla biri eski bombacı iki bakan sokabilmişti. IRA’nın genelkurmay başkanı sıfatı da bulunan Martin McGuinness’e kurşun geçirmez makam arabası ve silahlı koruma tahsis edilmişti. IRA 3 bin 570 dolayında can kaybından sorumlu tutuluyor.

Her iki terör örgütü, tıpkı PKK gibi Avrupa ve Amerika’da terörist listelerinde  bulunuyordu. Yaklaşık 40 bin kişinin ölümünden sorumlu PKK’nın siyasi kanadı HDP de diğer iki batılı siyasi kanat gibi dayandığı örgütün eylemlerini hiçbir şekilde kınamıyor. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@