Esad: Suriye Ordusu Büyük İlerleme Kaydetti

ŞAM(ANKA) – IŞİD’in Paris saldırıları ardından Batı’da yaşanan güvenlik kaygıları ve Suri...

Haberler 22.11.2015, 12:05
Esad: Suriye Ordusu Büyük İlerleme Kaydetti

ŞAM(ANKA) – IŞİD’in Paris saldırıları ardından Batı’da yaşanan güvenlik kaygıları ve Suriye’deki son gelişmeler tüm dünyada dikkat çekerken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yabancı tv kanallarına açıklamalarını sürdürüyor. Son olarak Çinli Phoenix TV ile konuşan Esad, Rusya’nın hava operasyonlarının başlamasıyla Suriye ordusunun “büyük ilerleme” kaydettiğini söyledi.  Çin Phoenix TV’ye konuşan Esad, ağır sözlerle eleştirdiği Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için neler gerektiğine ilişkin soruya ise “Suriye’nin halkın çıkarlarına hizmet edecek her çabaya açık olduğunu” belirterek karşılık verdi.

Mülakatın başında Suriye’de yaşananların bir halk savaşı olmadığını savunan Esad,  Suriye haber ajansı Sana’nın yansıttığı açıklamalarında Rus hava güçlerinin hava operasyonlarıyla destek olmalarıyla sahadaki durumlarının ciddi şekilde iyi olduğunu, bu süreç içinde Suriye ordusunun hemen hemen tüm bölgelerinde  büyük ilerlemeler kaydettiğini söylemenin mümkün bulunduğunu” söyledi.

Rusya ve NATO ülkelerinin aynı anda Suriye’de operasyonda bulunmalarına ilişkin soruyu yanıtlarken de Esad,  ABD’nin öncülüğündeki uluslar arası koalisyonun bir yıl süren operasyonları süresince “IŞİD ve diğer terör örgütlerinin daha çok güçlenip daha geniş alanlara yayıldıklarını, Rusya’nın hava operasyonlarına başlamasından sadece bir ay sonra aynı terör örgütlerinin birçok bölgeden geri çekilmeye ve kaçmaya başladıklarını” öne sürdü.

Beşar Esad Rus hava operasyonlarının başlaması ardından “binlerce örgüt üyesinin Türkiye’ye, oradan da Avrupa ya da başka devletlere kaçtıklarını” savunduğu mülakatta “Teröristlerin sadece hava operasyonlarıyla yok edilmelerinin mümkün olmadığını, hava operasyonlarına eş zamanlı olarak kara operasyonların gerekli olduğunu” da söyledi.  Esad,  ABD’nin Rusya gibi karada Suriye ordusuyla işbirliğini kabul etmediğini,  ABD ile Suriye hükümeti arasında kesinlikle hiçbir koordinasyonun bulunmadığını belirtti.

-“TAMAMI TÜRKİYE TOPRAKLARINDAN YAPILIYOR”-

Beşar Esad Suudi Arabistan’da gerek krallık ailesi gerekse Vahabi ideolojiye sahip başkaları tarafından IŞİD ve benzeri radikal örgütlere finans sağlandığının herkes tarafından bilindiğini öne sürdüğü mülakatta “lojistik destek, çalıntı petrolün satışı, yabancı teröristlerin akışının ise tamamıyla Türkiye’deki rejimin desteği ile Türkiye üzerinden yapıldığı” iddiasında bulundu.

“IŞİD ve daha başka terör örgütlerinin Türkiye’yi arka bahçe olarak kullandıklarını” da iddia eden Esad,  “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmaksızın IŞİD’in devam etmesinin kesinlikle mümkün olmadığını” öne sürdüğü mülakat sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ağır iddialar ve eleştirilerde bulundu.

Tekfirci örgütlerin petrol satışlarının “temel olarak Türkiye üzerinden” yapıldığını savunan Esad, “IŞİD’in atar damarının Türkiye olduğunu” iddiasını ortaya attı. Esad, Suudi Arabistan ve Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için nelerin gerektiğine ilişkin soruya ise “politik bir şahsiyet olarak kendisinin ve devlet olarak Suriye’nin halkın çıkarlarına hizmet edecek her çabaya açık olduğunu” belirterek karşılık verdi. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@