Esad, Fransa'ya Sert Çıktı

ŞAM(ANKA) – IŞİD’in Paris’i kana bulamasının ardından Suriye D...

Haberler 19.11.2015, 13:45
Esad, Fransa'ya Sert Çıktı

ŞAM(ANKA) – IŞİD’in Paris’i kana bulamasının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Avrupa medyasına daha çok demeç vermeye başladı. "Teröre destek veren ülkelerin Suriye sorununun çözümünün bir parçası olmadığını" söyleyen Esad, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’yı sert dille eleştirdi.

Fransız Valeurs Actuelles Dergisine konuşan Beşar Esad, Sana tarafından yansıtılan açıklamalarında “Terörle gerçek anlamda mücadele eden güçlerle işbirliği kurmadan terörle mücadele etmek mümkün değildir, teröristlere destek veren ülkeler Suriye’de çözümün bir parçası olamaz” dedi.

Fransa’ya terörle mücadele konusunda “ciddi bir tutum takınması ve ABD’nin çifte standartlı çizgisine bağımlı olan politikalarını değiştirerek gerçekçi Fransız politikalarına dönmesi” çağrısında bulunan Esad,  Hollande’ın Esad’ın çözüm olmadığı yönündeki sözlerini  değerlendirken Suriye halkının Hollande’a kendi adına konuşma yetkisi verip vermediğini sorarak, “Bu sözler Suriye halkına hakarettir” dedi. Esad şöyle devam etti:

“Fransa her zaman Fransız devriminin mirası ve ilkeleriyle, demokrasi ve insan haklarıyla övünmüştür. Demokrasinin ilk ilkesi halkın kendi başkanını seçme hakkıdır, dolayısıyla Fransız halkını temsil eden birinin Fransa Cumhuriyetinin ve Fransa halkının ilkeleriyle çelişen bu sözleri söylemesi utanç verici. Bu şahsın tarihi binlerce yıla dayanan uygar Suriye halkına hakaret etmesi utanç verici.”

Fransa’nın Katar ve Suudi Arabistan’la ilişkilerine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Esad, “Suriye devletiyle demokrasi konusunda sorunu olan bir ülkenin dünyanın en gerici ve en az gelişmiş Katar ve Suudi Arabistan’la iyi ilişkiler kurmasının çelişkili ve inandırıcılıktan uzak bir tutum olduğunu” öne sürdü.  (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@