Erdoğan Ve Ruhani Anlaştı: Yemen Krizinde Türkiye ‘Kolaylaştırıcı' Olacak

DOHA(ANKA) -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’da yaptığı görüşmelerde iki ülke arasında görüş ayrılıkları bulunan Yemen sorununun “ayrıntılı” biçimde  değerlendirildiği, “ortak çalışma” kararının alındığı bildiri

Haberler 07.04.2015, 12:24
Erdoğan Ve Ruhani Anlaştı: Yemen Krizinde Türkiye ‘Kolaylaştırıcı' Olacak

DOHA(ANKA) -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’da yaptığı görüşmelerde iki ülke arasında görüş ayrılıkları bulunan Yemen sorununun “ayrıntılı” biçimde  değerlendirildiği, “ortak çalışma” kararının alındığı bildiriliyor. El Cezire, “Mekanizma istişareler ile işleyecek. Türkiye bir arabulucu rolü üstlenmeyecek. Türkiye daha çok kolaylaştırıcı rol oynayacak” bilgisini aktarıyor.  

El Cezire, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevkidaşı Hasan Ruhani ile Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Suriye ve Irak konusuna özellikle vurgu yapmasına rağmen “Yemen” ifadesini kullanmadığına dikkat çektiği haberinde “Ancak Al Jazeera Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan-Ruhani görüşmesinde Yemen konusunun detaylı ele alındığını ve Erdoğan'ın konuşmasında, isim vermese de Yemen meselesine de vurgu yaptığını belirtti” dedi.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısında Irak ve Suriye’de olup bitenlere ilişkin sarf ettiği, “Ölen kim? Müslüman ve insan. Kim kimi öldürüyor diye baktığımız zaman ben burada mezhebe bakmıyorum. Beni ne Şia ne Sünni ilgilendirir”  sözlerine dikkat çekildikten sonra  “Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın 'Beni ne Şia ne Sünni ilgilendirir' sözleriyle Yemen konusuna atıf yaptığını belirtti” diye anlatılıyor.

-“ORTAK ÇALIŞMA MEKANİZMASI ÜZERİNE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇALIŞILACAK”-

El Cezire “Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Yemen’de barış ve istikrarın sağlanması için ortak çalışma yapılması konusunda mutabık kalındı. Bunun içeriği ve mekanizması üzerine önümüzdeki günlerde çalışılacak” da dediği haberinde  “Bunun önemli bir adımı çatışmasızlık ortamının, bir tür ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması, bununla eş zamanlı olarak da siyasi müzakere sürecinin bir an önce başlatılması olacak” sözlerini de kullanıyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

-TÜRKİYE “DAHA COK KOLAYLAŞTIRCI ROL OYNAYACAK”-

“Bu kapsamda, Yemen tarafıyla, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerle görüşülecek, daha sonra bir mekanizma üzerinde bir netlik sağlandıktan sonra hayata geçirilecek. Mekanizma istişareler ile işleyecek. Türkiye bir arabulucu rolü üstlenmeyecek. Türkiye daha çok kolaylaştırıcı rol oynayacak. Siyasi istişareler bağlamında Türkiye destek sağlayacak.”

El Cezire'nin “Edinilen bilgilere göre Erdoğan-Ruhani görüşmesinde Türkiye, ‘gerilimi, tansiyonu düşürmek için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli’ mesajı verdi” sözleri de dikkat çekti. (ANKA)

(CN/ÖZK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@