'engellenemeyen Seçim Savaşçısı'

BERLİN (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karlsruhe'deki konuşması Alman basınında geniş yer aldı ve gayriresmi seçim kampanyası olarak değerlendirildi. Deutsche Welle’ye göre, Der Spiegel, Erdoğan'a yönelik tara

Haberler 11.05.2015, 16:42
'engellenemeyen Seçim Savaşçısı'

BERLİN (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karlsruhe'deki konuşması Alman basınında geniş yer aldı ve gayriresmi seçim kampanyası olarak değerlendirildi.

Deutsche Welle’ye göre, Der Spiegel, Erdoğan'a yönelik taraflılık suçlamalarına dikkat çekiyor ve Cumhurbaşkanının 14 bin kişi önünde yurtdışında seçim kampanyası yaptığını belirtiyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise Erdoğan'ın Almanyalı Türklere yönelik, “Siz bizim yurtdışındaki gücümüzsünüz” sözünü başlığına çekti. Bild Gazetesinde ise Erdoğan'ın üzerine gül yaprakları dökülürken çekilmiş bir fotoğrafı var. “İçeride salon kaynıyor, dışarıda itiş kakış” başlıklı haberde salon içindeki hava ve dışarıdaki protesto gösterilerine yer veriliyor. Die Welt Gazetesi ise haberine Erdoğan’a atfen, “Engellenemeyen seçim savaşçısı” başlığını attı.

Bild Gazetesinde koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Birlik Partilerinin Meclis dış politika sözcüsü Philipp Missfelder'in konuyla ilgili demeci yer alıyor. Erdoğan'ın Almanya'ya gelmesini eleştirenleri anlamadığını söyleyen Missfelder, kendisinin bundan mutluluk duyduğunu, Erdoğan'ın ziyaretinin Almanya'da yaşayan Türklere ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu kaydediyor. Missfelder Bild Gazetesine verdiği demeçte “Buradaki Türkler iki yönlü olarak önemli bir köprü oluşturuyorlar ve iki ülke için de iyi bir elçiler” diyor.

Alman basınında öne çıkan bir diğer konu Başbakan Angela Merkel'in Rusya'da İkinci Dünya Savaşı kurbanlarını anmak için düzenlenen törene katılması. Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da Meçhul Asker Anıtı'na birlikte çelenk koydu, Ukrayna nedeniyle ilişkilerin gerildiği bir dönemde barış ve diyalog mesajları verdi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@