Emekli Korgeneral Pekin: Türkiye'nin De S-300 Gibi Bir Sisteme İhtiyacı Var

MOSKOVA (ANKA) – İran’ın nükleer programına ilişkin 5+1 Grubu ile vardığı mutabakatın ardından ...

Haberler 10.11.2015, 10:30
Emekli Korgeneral Pekin: Türkiye'nin De S-300 Gibi Bir Sisteme İhtiyacı Var

MOSKOVA (ANKA) – İran’ın nükleer programına ilişkin 5+1 Grubu ile vardığı mutabakatın ardından Rusya’nın İran’a S-300 füze savunma sistemini sağlayacağı açıklanmasının yankıları sürüyor. Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’e göre, Türkiye’nin hava savunma sistemleri eski ve S-300 gibi bir sisteme sahip olması şart.

Rusya’nın İran’a S-300 füze savunma sistemine gönderme kararını Sputnik’e değerlendiren Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Rusya’nın İran’a S-300 füze savunma sistemleri satarak “kendi elini güçlendirdiğini” belirtti.

Moskova’nın ambargo süresi boyunca satış yapmadığı anımsatan Pekin, ABD’nin tepki gösteremeyeceğini öne sürdü. Pekin’e göre Türkiye’nin hava savunma sistemleri de eski ve S-300 gibi bir sisteme sahip olması şart.

İsmail Hakkı Pekin, “oldukça etkili” olarak nitelendirdiği S-300 füze savunma sistemlerinin İran’ın bölgedeki pozisyonunu güçlendireceğini söylediği değerlendirmesi sırasında İran’ın Ortadoğu’da dominant bir role soyunmakta olduğunu ifade etti. Pekin, Rusya’nın da bir müttefik kazandığını ve bölgedeki hava sahasını NATO ya da Batı’dan gelebilecek olası hava taarruzundan da koruduğunu bildirdi.

-“TÜRKİYE’NİN DE İHTİYACI VAR”-

Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma sistemine ihtiyaç duyduğunu kaydeden Pekin, “Türkiye’de 15-20 senedir uzun menzilli hava savunma sistemimiz yok. Türkiye’nin hava savunma sistemi daha çok kısa menzilli, alçak irtifa hava savunması. Bunlar artık miadı dolmuş, zamanı geçmiş sistemler. Türkiye’nin bu konuda çok daha dikkatli olması lazım” dedi ve sözlerini söyle sürdürdü:

“S-300, S-400 gibi füzelere ihtiyacımız var. Zaten bu ihtiyaçtan dolayı Türkiye bir ihale açtı. O ihaleye Batı da katıldı, Rusya da katıldı, Çin de katıldı ve ihale Çin’de kaldı. Batı ve ABD ısrarla Türkiye’ye kendi silahlarını satmaya çalışıyor. Bölgedeki karışıklık her geçen gün artıyor, bir an evvel bu sistemleri alması ve yerleştirmesi gerekiyor. İnanıyorum ki Rusya’yla yaptığımız anlaşma sonunda Rusya bize S-300’lerle ilgili teknoloji transferi yapardı. Batı’dan aldığımız hiçbir silahta bize teknoloji transferi yapılmıyor.”

-“BATI TÜRKİYE’NİN HAVA SAVUNMASINA ÖNEM VERMİYOR”-

İsmail Hakkı Pekin, Türkiye’nin Kıbrıs’a ya da Ege’ye olası bir harekâtını önleyeceği için Yunanistan’ın S-300 füze savunma sistemleri almasına NATO’nun karşı çıkmadığını belirterek Batı’nın Türkiye’nin hava savunmasına önem vermediğini savundu. Pekin Batı’nın tek amacının Türkiye’nin Çin’den ya da Rusya’dan hava savunma sistemleri almasını engellemek olduğunu ileri sürdü. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@