El Cezire'ye Göre Türk Şirketleri Karlılıkta 1. Lig, Ücrette 3. Ligte

DOHA(ANKA) -  Türk hükümetinin asgari ücretin bin 300 l...

Haberler 17.11.2015, 12:55
El Cezire'ye Göre Türk Şirketleri Karlılıkta 1. Lig, Ücrette 3. Ligte

DOHA(ANKA) -  Türk hükümetinin asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılacağı yönündeki seçim vaadini gerçekleştirme kararlığına işverenden gelen itirazlar, El Cezire’nin dikkatini çekti. El Cezire, “Türkiye'de şirketler kâr oranları açısından Avrupa ülkeleri arasındaki 1. ligin açık ara lideri. Türkiye asgari ücretteyse Avrupa’da 3. ligin en altlarında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

“Adalet ve Kalkınma Partisi seçimler öncesinde vaat ettiği gibi asgari ücretin yılbaşından sonra bin 300 lira olacağını yetkili isimleri aracılığı ile duyurdu. Bin 300 liralık asgari ücret iş dünyasından itirazlarla karşılandı” diyen El Cezire  "Türkiye'de işveren bin 300 liralık asgari ücreti ödeyebilir mi? Asgari ücret iş dünyasını zora mı sokar?" sorularının yanıtını aradığı haberinde, Türkiye’de işverenlerin kâr oranlarının çok yüksek olduğu, Türkiye’deki küçük, orta ve büyük işletmelerin kârlılıkları Avrupa ülkeleri ile kıyasladığında bu durumun net olarak ortaya çıktığı görüşlerine yer veriyor.

Haberde bir uzmanın “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerini baz alırsak, Almanya, İspanya, Polonya ve İtalya’daki küçük ölçekli işletmelerin kârlılıklarını Türkiye’deki aynı tür işletmelerle karşılaştırdığımızda, Türkiye’deki işletmeler, Polonya’nın iki katı, İspanya’nın üç katı, İtalya’nın ise yine iki katı fazla kârlılığa sahip. Almanya ve Fransa, Türkiye’nin biraz üzerinde” değerlendirmeleri de aktarılıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK)  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@