El Cezire'ye Göre, ‘Çözüm Sürecini Kıran ‘Dış' Faktörler

Türkiye’de olup bitenleri yakından izleyen El Cezire, “’Çözüm sürecinin akıbetini sadece hükümetle PKK arasındaki görüşmelerin gidişatı belirlemiyor. Türkiye içindeki ve dışındaki pek çok faktör de sürecin kaderinde etkili” diyor ve dört “kırılma noktası”nın altını çiziyor.

Haberler 29.07.2015, 21:00
El Cezire'ye Göre, ‘Çözüm Sürecini Kıran ‘Dış' Faktörler

DOHA(ANKA) – Türkiye’de olup bitenleri  yakından izleyen El Cezire, “’Çözüm sürecinin akıbetini sadece hükümetle PKK arasındaki görüşmelerin gidişatı belirlemiyor. Türkiye içindeki ve dışındaki pek çok faktör de sürecin kaderinde etkili” diyor ve dört “kırılma noktası”nın altını çiziyor.

El Cezire, “Çözüm süreci farklı aşamalarda kendisiyle doğrudan ilgisi olmayan faktörler tarafından akâmete uğratıldı” dediği haber analizinde “’Çözüm sürecinin akıbetini sadece hükümetle PKK arasındaki görüşmelerin gidişatı belirlemiyor. Türkiye içindeki ve dışındaki pek çok faktör de ‘sürecin kaderinde etkili” yorumunu yapıyor. Haberde  “çözüm süreci” için “kırılma noktaları” olarak da  “Arap Baharı”, “Gezi Parkı olayları” , “Kobani” ve “PYD’nin Tel Abyad’ı, ABD’nin desteğiyle ele geçirmesi” sıralanıyor.

 ARAP BAHARI-

“Çözüm sürecinin yaşadığı ilk darbe Arap Baharı kaynaklı oldu” diyen El Cezire,  “2011 yılının başında Arap Baharının rüzgarlarının Suriye kıyılarına varınca işin değişmeye başladığını” belirterek Türkiye ile Suriye arasındaki yakın ilişkiler bozulmaya başlayınca Kandil'e, Şam ve onu destekleyen Tahran yönetimiyle yeniden işbirliği imkanı doğduğunu söylüyor.

-GEZİ PARKI OLAYLARI-

El Cezire’ye göre, sürece ikinci darbe ise “Kürt sorunu ile görüşmelerle hiçbir ilgisi olmayan bir konu üzerinden vuruldu: Gezi Parkı olayları.”  Haberde “Abdullah Öcalan, olayların hükümetin devrilmesiyle sonuçlanabileceğini düşünerek, her ihtimale karşı örgütü diri tutma düşüncesiyle birkaç ay önce aldığı Türkiye topraklarından çıkma kararını durdurdu. Kandil’den çekilmenin durdurulmasını istedi” diyor.

-KOBANİ-

El Cezire, “Gezi Parkı’ eylemlerinin hükümeti deviremeyeceği anlaşılınca bir süre sonra görüşmelerin yeniden başladığını, Hükümetin  30 Eylül 2013’te  bir demokratikleşme paketi açıkladığını, İmralı’da HDP heyetiyle görüşmelerin devam ettiğini anlattıktan sonra “Her şey yolunda giderken sürece yine kendisiyle doğrudan ilgili olmayan bir üçüncü darbe vuruldu: Kobani meselesi” sözlerini kullanıyor.

-TEL ABYAD-

Sürecin bir süre sonra Akil İnsanlar Heyetinin yeniden devreye girmesiyle canlandırıldığını, Dolmabahçe açıklamalarının yapıldığını anlatan El Cezire, “Sürecin önüne, yine kendisiyle doğrudan ilgili olmayan engel bir kez daha  Suriye sahasından geldi” görüşünü dile getiriyor. ABD’nin “Türkiye’nin itirazına rağmen IŞİD’le mücadelede PKK/PYD/YPG unsurlarını kullanmaya başladığına” dikkat çeken El Cezire, Amerikalıların Erbil’de IŞİD’e karşı savaş için kurduğu ortak operasyon merkezinde PYD’nin bir irtibat görevlisi bile vardı” dedi.

“Tel Abyad’ın IŞİD’in elinden çıkıp PYD’nin kontrolüne girmesi Kandil’de bir özgüven patlamasına yol açtığı” yorumunu da yapan El Cezire, haberini, “Ceylanpınar’da iki polis memuru evlerinde uyurken kafalarına kurşun sıkılarak öldürüldü, PKK bu saldırıyı birkaç saat sonra üstlendi. Türkiye de, buna karşılık olarak dört yıl aradan sonra aralarında Kandil Dağının da bulunduğu PKK kamplarını bombalamaya başladı” sözleriyle noktalıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@