El Cezire'den Türkiye Yorumu: Reklamlar Pembe, Gerçekler Acı

Türkiye’de yüksek öğrenimde karşılaşılan sorunlara eğilen El Cezire “reklamlar pembe gerçekler acı” gibi sözler kullanıyor.

Haberler 05.08.2015, 12:36
El Cezire'den Türkiye Yorumu: Reklamlar Pembe, Gerçekler Acı

DOHA(ANKA) – Türkiye’de yüksek öğrenimde karşılaşılan sorunlara eğilen El Cezire “reklamlar pembe gerçekler acı” gibi sözler kullanıyor.

El Cezire “Üniversitelere kayıtlar başladı. Öğrenciler tercihlerini 'umut' vaat eden reklamlar eşliğinde yaptı. Ancak gerçekler reklamlardaki kadar pembe değil. Türkiye'de 657 bin üniversite mezunu işsiz. İşsizlikle, bitirilen üniversitenin kalitesi arasında da ilişki var. Türkiye'de birçok üniversitenin eğitim kalitesi tartışma konusu” diyor.

Üniversitelerin tanıtım reklamlarında, "Hayallerin gerçekleştiği kampüs",  "Benzersiz burs olanakları", "Rahat ol, biz varız" gibi sloganlar eşliğinde mutlu üniversiteliler resmediliyor” gibi sözlerini kullanan El Cezire  “Mezuniyet sonrasına dair pembe bir tablo çiziliyor. Reklamlar gençlere ‘umut’ vaat ediyor, ama istatistikler, üniversite eğitiminin niteliği ve bununla bağlantılı olarak işsizlik sorununu açıkça ortaya koyuyor” yorumunu yapıyor.

-“ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ BİR YILDA 169 BİN ARTTI”-

Haberde üniversite sayısının 200’ü bulduğu Türkiye’de son 10 yılda öğrenci sayısı üç, öğretim üyesi sayısının ise iki kat arttığı belirtilirken “Eğitimdeki niteliğe dair ipucu veren veriler de pek parlak değil. YÖK’ün, ‘Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası’ başlıklı raporuna göre, Türkiye’de 5,5 milyon üniversite öğrencisi, 141 bin de öğretim elemanı var” diyor.

-ÖĞRETİM ÜYESİ BAŞINA 51 ÖĞRENCİ-

“Öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı arttıkça nitelik azalıyor” denilen haberde Devlet üniversitelerinde öğretim elemanı başına 22 öğrenci, profesör, doçent ve yardımcı doçent gibi bir üniversitenin “bel kemiğini” oluşturan öğretim üyesi başına ise 51 öğrencinin düştüğüne dikkat çekiliyor.

El Cezire “Kimi üniversitelerde bu rakamlar iki kat artıyor” da dediği haberinde, “Yeni üniversiteler kuruluyor, bölümler açılıyor ama bazılarında profesör ya da doçent yok. Türkiye’deki öğretim üyelerinin yüzde 72’si Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde. Güneydoğu’da çalışan profesörlerin sayısı, Türkiye’de çalışan profesör sayısının sadece yüzde 2,5’unu, Karadeniz'de çalışanlar ise yüzde 5,5'unu oluşturuyor” gibi birçok ayrıntı ve eleştiriye yer veriyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@