El Cezire: Yemen Krizi Sonrası Erdoğan Tahran'da

DOHA(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yemen konusunda İran’a yönelttiği sert eleştirilere rağmen Tahran’ı  ziyaret etmesine dikkat çeken yabancı medya organlarından El Cezire,  “Yemen’deki savaş sebebiyle Türkiye

Haberler 07.04.2015, 09:45
El Cezire: Yemen Krizi Sonrası Erdoğan Tahran'da

DOHA(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yemen konusunda İran’a yönelttiği sert eleştirilere rağmen Tahran’ı  ziyaret etmesine dikkat çeken yabancı medya organlarından El Cezire,  “Yemen’deki savaş sebebiyle Türkiye-İran ilişkilerinin gerildiği ve İran’ın Batı'yla nükleer konusunda uzlaşma sağladığı bir dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Tahran’da” dedi.  El Cezire ayrıca İran’ın ekonomisi açısında Türkiye’nin “kilit ülke” konumunda olduğunun altını da çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahran ziyareti programına ilişkin bilgi veren El Cezire, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü ziyaret öncesi Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Veliaht vekili Prens Naif ile dün akşam Ankara'da görüştü. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü” dedikten sonra “İki ülke de İran'ın Suriye, Irak ve Yemen'de uyguladığı politikalardan rahatsız” yorumunu yapıyor.

-“YEMEN’DEKİ SAVAŞ GERGİNLİĞE YOL AÇTI”-

El Cezire, Suudi Arabistan öncülüğündeki, çoğunluğu Körfez ülkelerinden oluşan müttefiklerin Yemen’de ilerleyişini sürdüren İran destekli Husilere karşı başlattığı hava operasyonlarının “bölgedeki iki rakip ülke İran ve Suudi Arabistan’ı bir kez daha karşı karşıya getirdiğini” söylediği haberinde. Türkiye’nin de Suudi Arabistan öncülüğündeki operasyona destek verdiğine dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa bir süre önce sarfettiği "İran bölgeyi adeta domine etmeye çalışmaktadır. Bu durum bizi, Körfez ülkelerini rahatsız etmeye başlamıştır. Buna gerçekten tahammül etmek mümkün değil" sözlerini yansıtan El Cezire, Erdoğan’ın ifadelerine İran’da gelen tepkileri yansıttığı haberinde “Irak ve Suriye’de de görüş ayrılığı var” dedi.

-İRAN’IN EKONOMİSİ İÇİN TÜRKİYE “KİLİT ÜLKE”-

İran ile 5 1 ülkeleri arasında 31 Mart günü varılan mutabakata Türkiye'den de destek geldiğini anlatan El Cezire  bunun ardından Türkiye ile İran arasında İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına yönelik temaslar da yapıldığını da anlatıyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

“Ekonomisi büyük oranda petrol ithalatına bağlı olan ve zaten yaptırımlar nedeniyle büyük ekonomik sıkıntı çeken İran için, doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması her zamankinden daha da kritik öneme sahip. Batı ile nükleer müzakerelerde uzlaşmaya varan İran yaptırımların tamamen kaldırılmasıyla yeniden ticari ilişkiler geliştirmek istiyor ve bunun gerçekleşmesi için Türkiye kilit ülke konumunda.”

-DOĞALGAZ FİYATLARI TAHKİM HEYETİ’NDE-

El Cezire, “İki ülke arasında uzun süredir çözülemeyen bir diğer sorun da, Türkiye’nin Rusya’dan sonra en büyük gaz tedarikçisi olan İran’dan doğalgazı yüksek fiyata alması” dedikten sonra şöyle devam ediyor:

“İran’dan yılda ortalama 10 milyar metreküp doğalgaz alan Türkiye ile İran arasındaki görüşmelerde fiyat indirimi konusunda anlaşma sağlanamadı, Türkiye pazarlıkların sonuçsuz kalmasının ardından İran gazı ile ilgili anlaşmayı Uluslararası Tahkim Heyeti’ne taşıdı

Farklı konularda sorunlar yaşamalarına rağmen iki sınır komşusu arasında kayda değer bir ekonomik ilişki var. İki ülke arasında 2014’te dış ticaret hacmi 13 milyar 721 bin dolardı.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@