El Cezire: Türkiye'den 310 Mühendislik Öğrencisi Akkuyu İçin Rusya'da Eğitim Alıyor

DOHA(ANKA) -   Türkiye'den 310 mühendislik öğrencis...

Haberler 19.11.2015, 10:25
El Cezire: Türkiye'den 310 Mühendislik Öğrencisi Akkuyu İçin Rusya'da Eğitim Alıyor

DOHA(ANKA) -   Türkiye'den 310 mühendislik öğrencisinin, Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santralde çalışmak için Rusya’da eğitim alması yabancı medyanın dikkatini çekti. El Cezire, Akkuyu santralı projesi çerçevesinde Rusya'da eğitim gören öğrenci sayısının 600’e tamamlanması hedefleniyor. 

El Cezire, “Türkiye'den 310 mühendislik öğrencisi, Akkuyu'da yapılacak nükleer santralde çalışmak için Rusya’da eğitim alıyor” diyerek girdiği özel haberinde  “Aralarında dört yılı geride bırakan da var; yeni giden de. Rusya’da eğitim alan öğrencilerle görüştük. Gençler, nükleer karşıtı tepkileri anlıyor ve’ Elimizden geleni yapacağız’ diyor” sözlerini kullanıyor.  

Türkiye’nin ilk nükleer santralinin 2020 yılında devreye girmesinin planlandığını belirten El Cezire,  “Nükleer enerjinin güvenliği, temizliği, atıkların nasıl bertaraf edileceği tartışmaları sürerken, Türkiye’nin ilk nükleer santralinde çalışacak mühendisler ise Rusya’da eğitimde” diyor.

El Cezire, şu anda 310 öğrencinin nükleer enerji mühendisi olarak yetiştirilirken sayının 600’e tamamlanması hedeflendiğine işaret ettikten sonra şöyle devam ediyor:

"Üniversitelerin matematik, fizik bölümü öğrencilerinin yanı sıra mühendislik fakültelerindeki tüm alanlardan gençler önce yazılı sınava ardından mülâkata alınarak seçiliyor. Geçen sene 6 bin 300 kişi yazılı sınava girmek için başvurdu. Bu öğrenciler üniversiteye giriş sınavındaki puanlarına göre 600’ye düşürüldü. Sınava giren 600 kişiden 300’ü başarılı oldu ve mülâkat aşamasına girmeye hak kazandı.”

-“5,5 YIL LİSANS, 3 YIL STAJ”-

Mülâkatı geçenleri  bir yılı yabancı dil hazırlık olmak üzere 5,5 yıllık lisans eğitimi beklediğini, lisans eğitiminin sonunda ise nükleer santrallerde 1-3 yıllık staj yapacaklarının belirtildiği haberde, “Öğrencilerin tüm masrafları, inşaatı ve santralin işletmesini yapacak Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından karşılanıyor, burs veriliyor, okul, kitap ve sigorta gibi masrafları ödeniyor. Öğrencilerin kalacak yerleri ise Rusya Federasyonu tarafından karşılanıyor” deniliyor.  

Öğrencilerin bazılarının değerlendirmelerine de yer veren El Cezire, “öğrencilerin aldığı eğitim bursu karşılığında 13 yıl Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nde çalışacaklarını anlatıyor. Bugüne kadar giden öğrencilerin yüzde 8’inin yurt dışına uyum sağlayamadığı ya da başarısız olduğu için geri döndüğünü söylüyor” sözlerini de kullanıyor. (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@