El Cezire: Merkel Döneminde Türk-Alman İlişkileri Geriledi

DOHA(ANKA) -El Cezire kanalı,  Başbakan Davuoğlu’nun Alman mes...

Haberler 27.09.2015, 11:00
El Cezire: Merkel Döneminde Türk-Alman İlişkileri Geriledi

DOHA(ANKA) -El Cezire kanalı,  Başbakan Davuoğlu’nun Alman meslektaşı Merkel ile New York’ta yaptığı görüşmeye dikkat çekerken  “Merkel döneminde Türk-Alman ilişkilerinin gerilediğini” öne sürdü. 

El Cezire'ye göre Merkel'in işbaşına geldiği 2005’ten bu yana Türkiye-Almanya ikili ilişkileri "iniş-çıkışlı" seyrediyor. Merkel’in Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik tavrındaki olumsuzluklara dikkat çeken El Cezire,  Merkel için “Neredeyse son on yıldır Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik yolundaki en büyük engel oldu. Avrupa Birliği'nin lider ülkesi olarak Almanya'nın bu gücü vardı ve Merkel bunu Türkiye'nin üyeliğine karşı yönde kullandı” yorumunu yapıyor.

-İLİŞKİLER “GEZİDEN SONRA DAHA SIKINTILI BİR HAL ALDI”-

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler için “Özellikle 2013 yılındaki Gezi olaylarından sonra daha sıkıntılı bir hal aldı” görüşünü dile getiren El Cezire,  “Alman devletinin bilhassa Arap Baharı'ndan sonra izlediği bölge politikaları, Berlin'in bu çerçevede Türkiye'ye bakışı ve yaptığı hamleler ilişkilerde büyük sıkıntılara yol açtı” değerlendirmesini yapıyor.

Bunun ardından Almanya’nın 2013 yılının başında Kahramanmaraş’a konuşlandırdığı Patriot füzelerini,  2016 Ocak ayına kadar Türkiye’den çekme kararını aldığının anımsatıldığı haberde  “Bu hamlenin Türkiye'nin Suriye'ye yönelik daha aktif bir tutum sergileyeceği yönünde mesajlar verdiği günlere rastlaması dikkat çekti” deniliyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

-ROJAVA’DAN ÇIKAN “ALMAN AJANLAR”-

“Almanya’nın Patriot bataryalarını geri çekme kararı aldığı sıralarda, Suriye’nin kuzeyinden bir haber geldi. PYD saflarında savaşa katılan bir Alman’ın ölüm haberiydi bu. Ancak ölen kişi sıradan bir Alman vatandaşı değil, basına yansıyan haberlere göre Kevin Joachim adında bir Alman istihbarat elemanıydı.”

El Cezire, Türk basınının, Joachim’in cenazesinin Türkiye’den geçmesine izin verilmeyince, Almanya’nın Erbil üzerinden cenazeyi aldığını, Joachim dışında altı Alman ajanının daha Kandil ve Suriye’de Kürt savaşçıları eğittiğini yazdığına dikkat çektiği haberinde Almanya’da ise iki Türk vatandaşının “istihbarat topladığı” gerekçesiyle tutuklandığını, davanın ilk duruşmasında ise  sanıklara Türk hükümetiyle ve MİT’le ilişkileri olup olmadığının sorulduğunu, Ankara’nın ise MİT’le ilişki iddiasını reddettiğini anlatıyor.

Analizde  Almanya’nın Türkiye’yi 1976 yılından beri dinlediği iddiaları iki ülke arasındaki ilişkilerin “bir hayli gerilmesine yol açtığı” da belirtilirken  “Her iki olay da Alman basınında Türkiye’deki muhalif gruplar ve PKK ile ilişkilendirildi. Ajanlık iddiasıyla tutuklananların Almanya’da yaşayan PKK sempatizanları veya diğer muhaliflere yönelik çalışmalar yaptığı haberleri çıktı. Dinlemelerin de AB üyesi olan Türkiye’nin PKK konusunda yapacaklarının önceden bilinmesinin, olası tehlikeleri önlemek için yapılmış olabileceği yazıldı” deniliyor.

El Cezire, “Almanya’daki Türklere yönelik ırkçı saldırılar, kundaklamalar ve Alman makamlarının bu konuda Türkiye’yi ve Türk vatandaşlarını tatmin etmeyen tedbirleri de Ankara – Berlin ilişkilerini olumsuz etkiliyor” yorumunu da yaptığı geniş haberinde Neonazilerin Türklere yönelik  saldırı ve kundaklamalarına geniş yer veriyor.

Buna karşın, ikili ticaret hacminin büyüdüğünü vurgularken 2009 yılında 20 milyon dolar  olan ticaret hacminin geçen yılda 31 milyar dolara ulaştığını ve 50 milyar dolara çıkmasının hedeflendiğine de işaret eden El Cezire  şunları da söylüyor:

“İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ne kadar gelişmiş olsa da siyasi gelişmelerden kaynaklı duraklamalar görmek mümkün. Ekonomik ilişkilerin ileri düzeyde olduğu ülkelerde kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği mekanizması, Almanya’yla kurulamadı. Onun yerine Mayıs 2013’te ‘Stratejik Diyalog Mekanizması’ kuruldu. Mekanizma kapsamında dışişleri bakanları seviyesinde şimdiye kadar iki kez toplantı yapıldı.

El Cezire, haberine son verirken de “Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin ileri düzeyde olmasının asıl sebebi ise Almanya’da yaşayan ancak Türkiye’ye yatırım yapmaya devam eden yaklaşık 3 milyon Türk ve turizm için Türkiye’yi tercih eden, hatta çoğunlukla mülk alarak yazlarını burada geçiren Almanlar...” diyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@