El Cezire: İstanbul'un Kürt Oylarında Değişim Zor

DOHA(ANKA) -  Türkiye’de 1 Kasım seçimi arifesinde yabanc...

Haberler 30.10.2015, 13:20
El Cezire: İstanbul'un Kürt Oylarında Değişim Zor

DOHA(ANKA) -  Türkiye’de 1 Kasım seçimi arifesinde yabancı medya, Kürt oylarının ne olacağını merak ediyor. Bu meseleyi İstanbul’da araştıran El Cezire, “İstanbul’da Kürt oylarında değişim zor” sonucuna vardı.

El Cezire, “AK Parti’nin İstanbul’da Kürt seçmenin yoğun olarak yaşadığı 3. Bölge’de liste başına koyduğu Diyarbakırlı eski Bakan Mehdi Eker, ‘Çözüm süreci devam edecek’ vaadiyle çalışıyor. AKP, dindarlığı kimliğine baskın gelen Kürtleri etkiliyor. Yas nedeniyle sahaya geç çıkan HDP ‘inadına barış’ söylemiyle Kürtleri etkilemeyi sürdürüyor” diyor.

İstanbul 3. Bölge’de 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti’nin 2011’e göre yüzde 10 oy kaybettiğini anımsatan El Cezire, söz konusu bölgede Kürt seçmenlerin ciddi bir çoğunluğunun 7 Haziran’da AK Parti’den koparak HDP’ye oy verdiğini söylüyor.

El Cezire, “AK Parti, her seçimde oransal olarak oylarının azaldığı İstanbul 3. Bölge’deki bu duruma 1 Kasım seçimlerinde seyirci kalmadı. 10 yılı aşkın bir süre AK Parti hükümetlerinde Tarım Bakanlığı yapan Diyarbakırlı Mehdi Eker İstanbul 3. Bölge’de birinci sıraya konuldu” diyor ve AK Parti’nin Eker ile “atağa geçtiğini” anlatıyor.  

Mehdi Eker’in bir seçim etkinliğini izleyen El Cezire, “Eker, HDP’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cümleleri gibi sert ifadelerle eleştirmedi. Karşısında daha önce HDP’ye oy vermiş bir kitle olduğu varsayımıyla HDP’ye oy vermenin Kürt sorununun çözümüne hizmet etmeyeceği tezini işledi” diyor.

El Cezire, HDP’nin 1 Kasım seçimlerinde karikatür tartışması ile karşı karşıya kaldığına işaret ettiği haberinde karikatür meselesinin AK Parti’li yerel politikacılar tarafından dindar hassasiyeti yüksek Kürt seçmene sık sık hatırlatıldığını, Kürt dindar seçmende belli bir etki yarattığını söylediği haberinde şu görüşleri dile getiriyor:

“Mehdi Eker’in de Siirtliler Derneği’nde karikatür tartışmasını hatırlatması salonda bulunanların kafalarıyla onay verdikleri tek konuydu. Ankara’daki patlama nedeniyle yasa bürünen HDP teşkilatları AK Parti’nin Kürt seçmen üzerindeki bu algısını kırmak için yeterince çalışamıyor. Son iki hafta çalışmalarını artıran HDP’liler bu sorunun yarattığı sıkıntı ile yüz yüze geldiler. Dindar Kürt seçmen üzerindeki ‘HDP İslam din ile kavgalı’ algısını kırma peşindeler. HDP’nin en büyük kozu ise gençler. Yeni kuşak Kürt gençliği tartışmasız HDP’li ve enerjisini de HDP için kullanıyor. AK Parti kimlik meselesini dindarlığının önüne koyan seçmeni etkileyemiyor ancak dindarlığını kimliğinin önüne koyan seçmende kısmi bir etkiye sahip. Bu etkinin İstanbul’daki Kürt oylarında büyük bir farklılık yaratmaya aday olduğunu söylemek zor.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@