El Cezire: Akp- Mhp'nin Zor Görüşmesi

Koalisyonu kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu\'nun CHP’nin ardından bugün MHP ile görüşeceğine dikkat çekilirken, El Cezire, “CHP ile görüşmesini ‘samimi ve dostane’ olarak tanımlayan Davutoğlu, MHP ile görüşmesi için de aynısını söyleyebilecek mi? Buna yanıt vermek zor. Zira AK Parti’nin tartışmayız dediği tek konu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pozisyonu MHP’nin üç önceliğinden biri” değerlendirmesini yapıyor.

Haberler 14.07.2015, 19:02
El Cezire: Akp- Mhp'nin Zor Görüşmesi

DOHA(ANKA) -  Koalisyonu kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun CHP’nin ardından bugün MHP ile görüşeceğine dikkat çekilirken, El Cezire, “CHP ile görüşmesini ‘samimi ve dostane’ olarak tanımlayan Davutoğlu, MHP ile görüşmesi için de aynısını söyleyebilecek mi? Buna yanıt vermek zor. Zira AK Parti’nin tartışmayız dediği tek konu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pozisyonu MHP’nin üç önceliğinden biri” değerlendirmesini yapıyor.

El Cezire, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin  “Diyeceğiz ki; çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık'ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray'dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir” sözlerini anımsatarak, “Yukarıdaki sözler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ait ve MHP’nin olmazsa olmazları…” diyor.

Hem MHP’de, hem de AK Parti’de birlikte bir koalisyonun olabileceğini savunanlara karşın “Bahçeli muhalefette kalmayı tercih eden bir yaklaşım sergiliyor. Bu da AK Parti ile koalisyonu daha başından zorlaştırıyor” yorumunu yapan El Cezire, AK Parti'nin koalisyon görüşmelerine başlamadan önce diğer partilerden farklı olarak hiçbir şart ileri sürmediğini belirterek, “Ancak açıkça tek bir konuyu tartışmayacağını vurguladı: Cumhurbaşkanlığı makamını yani Recep Tayyip Erdoğan’ı. Yani MHP’nin tam da tartışmaya açmak istediği konuyu” sözlerini kullanıyor.

El Cezire, Davutoğlu’nun da MHP’ye gitmeden bir gün önce tekrar hassasiyetlerini tekrarladığını anlattıktan sonra  “Davutoğlu acaba beklediği sıcaklığı MHP’de bulabilecek mi?" sorusunu da sorduğu haberinde şunları da söylüyor:

"Cumhurbaşkanının konumu şu an için en önemli ayrılık noktası olarak görülüyor. Ancak MHP'nin şartları arasında sıraladığı diğer iki konu da AKP'nin kayıp - kazanç dengesini iyi kurması gereken konular. Çözüm sürecinin en azından ‘dondurulması’ AKP'nin daha fazla Kürt oyunu kaybetmesine neden olabilir. 17 / 25 Aralık soruşturmalarının tekrar Meclis gündemine alınması ise daha önce milletvekillerinin arkasında durmayı tercih eden parti için bir başka zor konu.”

-“KENDİ İÇİNDE TUTARLI YAKLAŞIM”-

Bahçeli’nin hem AK Parti’ye, hem de CHP – MHP – HDP’nin üçlü  koalisyon kurulabileceğini dile getiren, hatta kendisine Başbakanlığı öneren CHP’ye kapıyı kapattığını düşünen El Cezire, şöyle devam ediyor:

“Son olarak Meclis Başkanlığı seçiminde MHP’nin kendi adayının arkasında durması, muhalefetten bir ismin Başkan olmasını engelledi. MHP’nin tavrı AK Parti’ye yaradı. Meclis Başkanı AK Partili İsmet Yılmaz oldu. MHP’nin tavrı CHP ve HDP tarafından eleştirildi. Ama öte yandan MHP kendi içinde tutarlı davrandı. Aslında MHP 7 Haziran’dan bu yana pozisyonunu hiç değiştirmedi.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@