El Cezire: Akp-Chp Koalisyonda Zor Meselesi Dış Politika

El Cezire, “Olası bir AKP

El Cezire: Akp-Chp Koalisyonda  Zor Meselesi Dış Politika

DOHA(ANKA) – Türkiye’de bayram sonrası koalisyon çalışmalarına hız verilirken yabancı medya,  gündemdeki “Olası bir AKP-CHP koalisyonunda iki partinin en fazla sorun yaşayabileceği alanlardan biri dış politika. İki partinin yaklaşımı neredeyse taban tabana zıt” yorumları yapılıyor.

El Cezire,  haber analizine,  “AKP'nin seçim beyannamesinde ‘en önemli başarılardan biri’ olarak tanımladığı dış politika, CHP seçim bildirgesine göre ‘mezhepçi, ideolojik olarak saplantılı ve maceraperest’. Üstelik CHP, amaçlarından birisini ‘AKP’nin dış politikada ve bölgede açtığı yaraları sarmak’ olarak tanımlıyor” satırlarıyla girdiği haber analizinde “ Bu zıtlık da,  olası bir AKP-CHP koalisyonu için yapılacak müzakere aşamasında bile dış politikayı üzerinde en çok konuşulacak alanlardan biri haline getiriyor” düşüncesini dile getiriyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın her iki parti için de en önemli bakanlıklardan biri olduğunu kaydeden El Cezire,  CHP henüz koalisyon için görüşmeler başlamadan önce özellikle Milli Eğitim ve Dışişleri bakanlığında ısrarcı olduğunu duyurduğunu,  şimdiki dış politikanın “mimarı” Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  ise  bu alanı koalisyon ortağına kolay kolay bırakmak istemeyeceği tahmin edildiğini söylüyor.

-“VİZYONER Mİ, DEĞER TEMELLİ Mİ?”-

El Cezire, iktidar partisinin seçim beyannamesinde dış politikayı “vizyoner ve öncü ülke” başlığı altında özetlendiğine, CHP’nin ise aynı alanı “yurttaş ve değer temelli dış politika” başlığı altında ele aldığına dikkat çektikten sonra şunları da söylüyor:

“AKP, dış politikada Türkiye’nin gücünü ‘şefkat, merhamet ve adalet ekseninde büyütme ilkesinden hareket ettiğini’ belirtirken, CHP’ye göre, Türkiye’nin gücü seküler bir ülke olmasında. Türkiye’yi özellikle Orta Doğu’da yeniden itibarlı, güvenilir ve sorun çözücü örnek bir ülke konumuna getirecek olan güç, sekülerliği.”

-“YÖNTEM FARKI”-

Haberde CHP’nin temel ilkelerinden birini “komşuların iç işlerine karışmama” olarak tanımlanırken iktidar partisinin “insanların hak ve hukuk taleplerini merkeze koyan, tüm dünya mazlumları ve mağdurları için adalet, özgürlük ve demokrasi ideallerini savunan, dünyanın başka yerlerindeki toplumların hayatını etkileyen sorunların çözümüne katkı vermeye devam eden” bir dış politika yürüttüğünü söylediğine dikkat çekiliyor.

-“FIRSAT MI TEHDİT Mİ?”

Bu arada “AKP aktif dış siyasetin özellikle ekonomik alanda yeni fırsatlar yarattığını vurguluyor. CHP ise tehlikelere dikkat çekiyor” değerlendirmesinin de yapan El Cezire, Suriye konusunda “zıt iki görüş” olduğunun altını çizerken  “İki partinin dış politikadaki en temel görüş ayrılıklarından biri de Suriye. AK Parti'nin izlediği politikanın Türkiye’yi sorunun bir tarafı haline getirdiğini düşünen CHP, rejimde dahil olmak üzere, sorunun bütün taraflarıyla görüşmeyi savunuyor” diyor.

Diğer “zıtlıklar”ın varlığına vurgu yaparken iki partinin Mısır ve İsrail’e ilişkin yaklaşımları dile getiren El Cezire,  “CHP ve AKP’nin ikili ilişkiler söz konusu olduğunda, taban tabana zıt oldukları başka bir alan da Mısır ve İsrail ile olan ilişkiler” diyor ve iki partinin bu iki dosyaya ilişkin farklı yaklaşımlarını yansıtıyor.

-“BENZER GÖRÜŞLER DE YOK DEĞİL”-

El Cezire, iki partinin dış politikada benzer görüşlerinin de bulunduğuna dikkat çekerken her ikisinin Avrupa Birliği ile ilişkilere özel önem verdiklerini belirterek “Ama, CHP, AB ile ilişkilere çok daha fazla ağırlık vermeyi ve tam üyelik için müzakere sürecini yeniden canlandırmayı temel bir öncelik olarak ortaya koyuyor” diyor. (ANKA)

(CN/AYÇ) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.