Ekvador depreminde kayıplar artıyor: 232 ölü

GÜNEY Amerika ülkesi Ekvador'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde kayıplar artıyor. Resmi bir ziyaret için bulunduğu Roma'da deprem haberiyle birlikte hemen ülkesine dönen Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ölü sayısını 232...

Haberler 18.04.2016, 02:18
Ekvador depreminde kayıplar artıyor: 232 ölü
GÜNEY Amerika ülkesi Ekvador'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde kayıplar artıyor. Resmi bir ziyaret için bulunduğu Roma'da deprem haberiyle birlikte hemen ülkesine dönen Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ölü sayısını 232 olarak açıkladı.ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, yerin 19 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin 7,8 büyüklüğünde olduğunu ve 40 saniye sürdüğünü açıkladı. Ekvador'un kıyı kesimlerinin etkilendiği depremde özellikle pasifik cenneti olarak bilinen Pedernales şehrinde büyük yıkımlara sebep oldu.

Depremin merkez üssüne 170 km uzaklıktaki başkent Quito'da da hissedilen deprem sonrası Ekvator Risk Yönetimi Ajansı 10 bin asker ve 4 bin polisin bölgeye sevk edildiğini açıkladı. Depremle birlikte ülke genelinde elektrik kesintileri yaşanırken, 6,1 büyüklüğünde artçılar meydana geldi. Evlerine girmek istemeyen bir çok ekvadorlu sokakta sabahladı.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa twitter üzerinden “sonsuz sevgimiz ölenlerin aileleriyle birlikte" mesajını paylaşarak ilk etapta 300 milyon dolarlık acil yardımın bölgeye sevk edileceğini söyledi. Cumartesi akşam saatlerinde meydana gelen depremin 1979'dan beri ülkenin yaşadığı en büyük felaket olduğunu belirten Başkan Yrdımcısı Jorge Glass, deprem yüzünden birçok yolun kullanılamaz hale geldiği için özellikle Pedernales bölgesine henüz ulaşılamadığını bilgisini verdi. Penernales Blediye Başkanı Gabriel Alcivar ise çok kötü durumda olduklarını ve ellerinden çok fazla bir şey gelmediğini söyleyerek bir an önce acil yardımın bölgeye ulaştırılmasını istedi.

Deprem sonrası ülke çapında “Ekvador hazır ve dayanışmacı" ismi altında yardım kampanyası başlatıldı. Bölge ülkelerinden ise Ekvador'a başsağlığı mesajları yağdı. Son dönemde ciddi bir ekonomik kriz yaşayan Venezuela’nın ülkeye ilk yardım sevk eden ülke olması twitterda “teşekkürler Venezuela" başlığıyla karşılık buldu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@