Economist'ten Başkanlık Yorumu: Kuvvetler Ayrılığını İyice Erozyona Uğratır

LONDRA (ANKA) – 1 Kasım seçim sonuçları, yabancı haftalık dergilerinde de haber ve yorumlara...

Haberler 06.11.2015, 10:20
Economist'ten Başkanlık Yorumu: Kuvvetler Ayrılığını İyice Erozyona Uğratır

LONDRA (ANKA) – 1 Kasım seçim sonuçları, yabancı haftalık dergilerinde de haber ve yorumlara konu oluyor. İngiliz The Economist dergisi, son sayısında  iktidar partisinin zaferinden sonra “Türkiye'nin, gittikçe Rusya ve Venezuela gibi ülkelere benzediğini" öne sürerken “Başkanlık” tartışlarının yeniden başladığına dikkat çekti. Dergi başkanlık konusunda “ Kuvvetler ayrılığını iyice erozyona uğratır” uyarısını yaptı.

Economist dergisinde yer alan,  BBCTürkçe’nin aktardığı yazıda Türkiye’nin gittikçe Rusya ve Venezuela gibi ülkelere “benzediği” iddiasını dile getirildi. Yazıda “bu gibi 'hoşgörüsüz demokrasilerde' güçlü liderlerin kurumları sindirdiği, bölünmüş, zayıf muhalefet üzerinde hakimiyet kurduğunu” gibi eleştirileri hatırlattı. Yazıda Türkiye’deki  “İyimserler 1 Kasım’da AKP’nin oylarının yüzde 49’unu alarak şaşırtıcı bir zafer elde etmesinden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir sayfa açacağını ummuş olabilirler. Seçim sırf Haziran seçimlerinde parlamentoda çoğunluğu kaybetmeyi kabul etmediği için yapıldı” gibi görüşler dile getirildi.

Economist,  Nokta dergisi ve İpek Holding ile ilgili gelişmelere  vurgu yaptığı yazısında Boston Üniversitesi’nden antropolog ve Türkiye uzmanı Jenny White, “Kılıçlar çekildi. AKP Hükümeti, rahatsız edici bulduğu yasaları, kurumları ve bireyleri hiçe sayıyor” eleştirisini de yansıttı.

-“UZLAŞMA İŞARETİ YOK”-

Economist “İktidar partisi Kürt meselesinde de fazla uzlaşma işareti göstermiyor” dediği yazısında başkanlık tartışmalarına değinirken “AKP yetkililerinin, Erdoğan’ın uzun zamandır dile getirdiği arzusu için planları tartışmaya başladıklarını” belirtti. Dergi başkanlık sistemi için “Ülkede zaten zor durumda olan kuvvetler ayrılığını iyice erozyona uğratır. Bu arada, Erdoğan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na resmi yetkilerini kullanmasına izin verecek ama arka planda ipleri onun elinde olacak” görüşünü öne sürdü.

Yazıda  “Erdoğan’ın zaferi Türkiye’yi daha da, halk desteğine sahip güçlü adamların kurumları sindirdiği, zayıf bölünmüş muhalefet üzerinde hâkimiyet kurduğu, Rusya, Venezuela ve diğer bağnaz demokrasilere benzetecek” görüşü savunuldu.

-“KOZLAR ERDOĞAN'IN ELİNDE”-

Türkiye’nin AB’ye girme planının hoşgörüsüzlük nedeniyle sekteye uğramış olabileceğini düşünen Economist,  AB ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye’yi gazetecilere baskı yapmaması konusunda uyarsa da Avrupalı liderlerin, mülteci akınını durdurmak için Türkiye’nin yardımına ihtiyacının olduğunu  savundu. Economist, "Ve ABD için Türkiye, IŞİD’le savaşta, fazla gürültü çıkarılamayacak kadar yaşamsal önemde. Bu yüzden kozlar Erdoğan’ın elinde” dedi. (ANKA)(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@