Economist: Erdoğan Ab İçin Vazgeçilmez Bir Ortak Oldu

LONDRA(ANKA) –  Türk demokrasisinin "gerilmesine" rağm...

Haberler 09.10.2015, 15:45
Economist: Erdoğan Ab İçin Vazgeçilmez Bir Ortak Oldu

LONDRA(ANKA) –  Türk demokrasisinin "gerilmesine" rağmen, Avrupalı cihatçıların Suriye'ye gitmelerinin ve göçmen krizinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı AB nezdinde "vazgeçilmez bir ortak yaptığı” yorumları yapılıyor. İngiliz Economist Dergisi, AB liderleri ve Erdoğan'ın "büyük bir pazarlığın" ardından, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde son 10 yılda başarılandan daha fazlasını elde edebilecekleri görüşünü dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başındaki Brüksel gezisini sayfalarına taşıyan haftalık Economist Dergisi son sayısında, Türk demokrassisinin gerilmesine rağmen, Avrupalı cihatçıların Suriye'ye gitmelerinin ve göçmen krizinin Erdoğan'ı AB nezdinde "vazgeçilmez bir ortak yaptığını" yazdı.

Economist'in Avrupa sayfalarındaki Charlemagne köşesindeki yazının başlığında, "İntikam soğuk yenen bir yemektir" ifadesine atıf var. Dergi, BBCTürkçe’nin yansıttığı yazısında Erdoğan'ın geçmiş Brüksel gezilerinde iltimas istediğini bu kez rollerin değiştiğini belirtiyor.

Yıllardır ilk kez bir Türk liderin gezisinde ana gündem maddesinin Türkiye'nin AB adaylığı olmadığının altını çizen Economist, mülteci sorununun gündemde olduğu bugünlerde, Türk bakanların övünerek AB'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin AB'ye olduğundan daha fazla ihtiyacı olduğunu söylediklerini söylüyor.

-“TİYATRO, İÇ KAMUOYU İÇİN TASARLANDI”-

Economist'teki yazıda "Brüksel'deki bu tiyatro önemli oranda iç kamuoyu için tasarlanmıştı. Erdoğan'ın partisi 1 Kasım'daki seçimde, Haziran'da yapamadığını başarıp yeniden Mecliste çoğunluğu sağlamak için mücadele ediyor” denildikten sonra şu savlarla devam ediliyor:

“Türkiye'nin liderleri yıllarca Avrupa başkentlerini rica eden taraf olarak ziyaret ederlerdi. Türkiye'nin uykudaki AB mücadelelerini canlandırmaya çalışırlar ve insan hakları alanında yedikleri fırçalardan sonra suratlarını asarlardı. Bugün ise Avrupalı cihatçılar, Türkiye'nin geçirgen Suriye sınırından bu ülkeye akın ediyor ve ufukta göçmen akışının sonu görünmüyor. Sayın Erdoğan birden vazgeçilmez bir ortak oldu. Ve Avrupa'nın mülteci krizini beceriksizce yönetmesi, Erdoğan'ın fazlasıyla böbürlenmesine neden oldu."

Economist Erdoğan'ın AB'den Türk vatandaşları için vize muafiyetinin yanı sıra ekonomik yardım ve enerji alanında işbirliği de istediğini belirtiyor.  Dergi,  AB liderleri ve Erdoğan'ın "büyük bir pazarlığın" ardından, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde son 10 yılda başarılandan daha fazlasını elde edebilecekleri görüşünde.

-“AB’NİN TÜRKİYE’YE NATO GİBİ YAKLAŞMASI RİSKİ”-

Economist'e göre böylesi bir anlaşmanın koşulları, mültecilerin yerleştirilmelerine yönelik kapsamlı bir anlaşma ile Türkiye'nin sınırlarını daha sıkı kontrol etmesi karşılığında Avrupa'dan maddi destek alması olabilir.  Dergideki yazıda şu satırlar da yer alıyor:

"Maalesef bu durum, AB'nin Türkiye'ye NATO gibi yaklaşması riskini de beraberinde getiriyor. Bu da ortak çıkarlara dayalı stratejik bir müttefik ilişkisi anlamına geliyor. Oysa AB'nin, potansiyel bir üyesinin içindeki gelişmelere de meşru bir ilgisi olmalı. Türk demokrasisi geriliyor. Kürtlerle barış süreci çöküyor ve önümüzdeki ayki seçim Sayın Erdoğan'ın icracı başkanlık hayalini gerçeğe dönüştürebilir. AB'nin, Türkiye'nin ürpertici otoriterliğine gözlerini kapaması için ideal bir zaman değil. Ancak korkunç bir şekilde, bu AB için cazip görünüyor."(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@